Pedagogical translation: Recognition versus production skills
Çeviri bilinci: Ayırt ve üretim becerileri
  1. Tez No: 441360
  2. Yazar: ABDULKADİR TURGAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN BADA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Mütercim-Tercümanlık, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Translation and Interpretation, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Yabancı dil öğrenenler, yaşamlarının farklı aşamalarında içerisinde çeviri bölümü de bulunanYüksek Öğretime Geçiş (YGS) ve Yabancı Dil Sınavı (YDS) gibi yabancı dil sınavlarına girmektedirler. Çoğunlukla çoktan seçmeli test şeklinde sunulan bu sınavlarda adaylardan verilen beş seçenekten en doğru / en uygun / en kabul edilebilir olanı tanıyıp seçmeleri istenmektedir. Adaylardan, belirli bir kaynak metni çevirmelerinin beklendiği durumlar da söz konusu olmaktadır. Bu tür çeviri etkinlikleri, özellikle yabancı dil ve/veya tercümanlık bölümlerinde performans ölçme ve değerlendirme aracı olarak kullanıldığı gibi, mezuniyetten sonra iş başvurularında da ortaya çıkmaktadır. Gözlem ve deneye dayalı veriler, öğrencilerin genelde kendileri çeviri üretmektense (production), ayırt (recognition) konusunda daha başarılı bir performans ortaya koyduklarına işaret etmektedir. Araştırmacı, öğrencilerin çeviride doğru seçeneği tanıma / ayırt etme (recognition) ile doğru çeviri üretme (production) becerileriyle ilgili başarı düzeylerini tespit etmek amacıyla bu karma-yöntem çalışmayı yürütme kararı aldı. Bu amaçla 41 katılımcıya hem çoktan seçmeli bir test (Appendix C) hem de bir çeviri metninden (Appendix D) oluşan iki-aşamalı bir sınav verildi. Elde edilen istatistiki veriler, her iki katılımcı grubunun üretim becerilerine kıyasla ayırt becerilerini sergilemede daha başarılı olduklarını ortaya koymuştur. Bir diğer bulgu ise, kısa süreli olsa da iki sınav arasında verilen eğitimin her iki katılımcı grubunun hem ayırt hem de üretim becerilerinde iyileşmeye yol açmıştır. Eğitim sonrası dönemde katılımcılar iki-kademeli bir gelişim göstererek hem doğru cevap sayılarını artırmış hem de yanlış cevap sayılarını azaltmışlardır.
Özet (Çeviri)
At varios stages of their lives, (prospective) learners of foreign language need to take such foreign language examinations as the university extrance examination (YGS) and/or the foreign language examination (YDS), which also include translation sections. Applicants are mostly asked to recognize and select the most accurate and appropriate option from among a series of five alternatives offered. There may be other occasions where the applicants themselves are expected to translate a SL text. Such translation acitivities are usually employed as a tool to measure and evaluate student performances at foreign language and/or translation departments or as part of job applications and interviews after graduation. Empirical data suggest that students oftentimes display a better performance in recognition skill rather than production skill. The researcher decided to carry out this mixed-method study in order to ascertain students' level of recognizing the correct option in a multiple-choice test and of producing acceptable renderings in translation classes. The statistical data obtained revealed that the two groups were more successful in displaying their recognition skills compared to production skills. Another finding was that, despite its brevity, the training offered between the first and the second sessions did lead to betterment in the both groups' recognition and production skills. Consequent to the training period, the participants displayed a two-tier improvement by obtaining a higher average of correct, acceptable responses and at the same time decreasing the number of incorrect, unacceptable answers.