Yurt dışında Türkçe öğrenenlerin ayrıştırıcı dinleme becerilerinin geliştirilmesinde podcast kullanımı: A1 düzeyi
The use of podcasts in enhancing discriminative listening skills of Turkish learners abroad: A1 level
- Tez No: 869258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELCEN ÇİFCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Yurt dışında Türkçe öğrenen A1 düzeyindeki öğrencilerin sesli okuma, okuduğunu anlama ve sesletim becerileri ile karşılıklı ilişki içinde olan ayrıştırıcı dinleme becerilerinin geliştirilmesinde podcast kullanımının etkisini ortaya koymak amacıyla; Orta Avrupa'daki bir üniversitede seçmeli Türkçe derslerinde Türkçe öğrenen 12 kişilik katılımcı grubu ile ayrıştırıcı dinleme becerisinin geliştirilmesini hedefleyen 8 haftalık podcast destekli dinleme uygulaması gerçekleştirilmiştir. Karma yöntemlerden eşzamanlı üçgenleme deseninde gerçekleştirilen bu araştırmada, nicel veri kaynakları Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi A1 Düzeyi Ayrıştırıcı Dinleme Beceri Sınavı ile beceri geliştirme uygulama sürecinde kullanılan ayrıştırıcı dinleme çalışma kâğıtlarıdır. Araştırmanın nitel veri kaynakları; Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi A1 Düzeyi Ayrıştırıcı Dinleme Beceri Sınavı, Ayrıştırıcı Dinleme Çalışma Kâğıtları, öğrenci günlükleri ve araştırmacı günlüğüdür. Nicel ve nitel verilerin elde edilmesi aşamasından sonra nicel ve nitel veriler bütüncül biçimde değerlendirilip raporlanmış, araştırma soruları bu yolla cevaplandırılmaya çalışılmıştır. Araştırma sonucunda; ön-test son-test sonuçları arasındaki olumlu yönde ve belirgin olarak gerçekleşen farkın öğrenci ve öğretici günlüğündeki nitel verilerle de desteklendiği, nitel ve nicel verilerin bütünleşik biçimde incelenmesiyle ortaya koyulan bulgulara göre, podcast kullanımının yabancı dil olarak Türkçeyi yurt dışında A1 düzeyinde öğrenenlerin ayrıştırıcı dinleme becerilerini geliştirmede etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The 8-week podcast-supported listening application aimed to enhance the discriminative listening skills of A1 level students learning Turkish abroad, focusing on their oral reading, reading comprehension, and pronunciation skills in a mutually reinforcing relationship. This study was conducted with a group of 12 participants learning Turkish in elective Turkish classes at a university in Central Europe. Implemented with a mixed-methods approach using a simultaneous triangulation design, the quantitative data sources included the Turkish Language Teaching A1 Level Discriminative Listening Skill Test and discriminative listening worksheets used in the skill development application process. Qualitative data sources for the research comprised the Turkish Language Teaching A1 Level Discriminative Listening Skill Test, Discriminative Listening Worksheets, student diaries, and researcher diaries. After the data collection phase, quantitative and qualitative data were comprehensively evaluated and reported, and the research questions were attempted to be answered through this integrated analysis. As a result of the research, it was determined that the positive and significant difference between pretest and post-test results was supported by qualitative data in student and teacher diaries. According to the findings revealed through the integrated examination of qualitative and quantitative data, it was concluded that the use of podcasts is effective in improving the discriminative listening skills of individuals learning Turkish as a foreign language at the A1 level abroad.