The integration of balanced scorecard, enterprise risk management and internal control: A case study
Kurumsal karnesi, kurumsal risk yönetimi ve iç kontrol entegrasyon: Vaka çalışması
- Tez No: 441383
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın genel amacı Balanced Scorecard (Kurumsal Karnesi/ Performans Karnesi/ Dengeli Ölçüm Karnesi Tekniği/ Dengeli Sonuç Kartı)(BSC), Kurumsal Risk Yönetimi (ERM) ve İç kontrol (IC) arasındaki entegrasyonu incelemektir. BSC organizasyonda her çalışan tarafından algılanabilir, BSC stratejik planları stratejik yönergelere çevirir, ERM organizasyonda karşı karşıya kalınan risklere etkili bir şekilde cevap verir ve bir örgütün örgütsel hedeflerine ulaşmasına yardımcı olur. İç kontrol ise tüm faaliyetler üzerinde kontrol mekanizmasını sağlamaktadır. Bu çalışma entegre edildiği kapsamlı bir model önermeyi ve tasarlamayı hedeflemektedir. Hem birincil hem de ikincil verileri kullanmaktadır. Kapsamlı bir model altında entegre edilmesi bütün sel bir bakış açısı sağlayabileceği ve daha iyi bir karar vermede katkısının olabileceği, değer yaratmak ve verimliliği artırmak için katkıda bulunabileceğini tespit etmektedir
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the integration of Balance Scorecard (BSC), Enterprise Risk Management (ERM) and Internal Control (IC). BSC could offer overview of financial and non-financial performance through sets of performance measures to guide the company's decision-making processes. ERM could contribute to boosting the consciousness of all sources of risks and decision making throughout the whole company while IC provide reasonable assurance throughout the company. This study aims to suggest and design a comprehensive model in which BSC, ERM and IC integrated for a case study in order to improve and support company's performance and decision making process under an efficient way. Both primary and secondary data used in methodology. Besides, qualitative method with a descriptive approach implemented to integrating BSC, ERM and IC under a comprehensive model for the case study