Üniversite öğrencilerinin flört davranışlarına göre çocuklukta algılanan ebeveyn kabul-ret ve karşı cinsle ilişkide sosyal yetkinlik inancının incelenmesi
Investigation of perceptional parental acceptancerejection in childhood and the social self- efficacy with the interaction of opposite sex according to the flirting behaviours of university students
  1. Tez No: 441382
  2. Yazar: İDİL EREN TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN AKBAŞ, YRD. DOÇ. DR. ÖNER ÇELİKKALELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinin flört davranışlarına göre çocuklukta algılanan ebeveyn kabul-ret ve karşı cinsle ilişkide sosyal yetkinlik inancı incelenmiştir. Ayrıca, öğrencilerin flört davranışlarına göre çocuklukta algılanan ebeveyn kabul-ret ve karşı cinsle ilişkide sosyal yetkinlik inancı; sınıf düzeyleri, cinsiyet, anne-baba öğrenim durumu, halen bir flört ilişkilerinin olup olmaması, ilk flört yaşı, flörte yönelik düşünceler, flörte ilişkin anne-baba ile paylaşım durumları ve flörte ilişkin anne-baba tepkisine göre farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Araştırmanın evrenini, Çukurova Üniversitesi'nde okuyan lisans öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise 128'i kadın, 172'si erkek toplam 300 öğrenciden oluşmuştur. Çalışmada, öğrencilerin ebeveyn çocuk ilişkisini algılama düzeylerini belirlemek amacıyla Ebeveyn Kabul ve Ret/Kontrol Ölçeği, karşı cinsle ilişkilerdeki sosyal yetkinlik inancı düzeylerini belirlemek amacıyla Karşı Cinsle İlişkide Sosyal Yetkinlik inancı Ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca öğrencilerin cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi ile deneklerin kendileri ve yakın ilişkileriyle ilgili bazı gibi maddelerin bulunduğu araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada toplanan veriler SPSS 11.5 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı, bağımsız gruplar için t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Kruskall Vallis Testi kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde hata payı 0.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre babalarından 'İlgisizlik/İhmal' algılayan öğrencilerin 'Sonlandırabilme' sosyal yetkinlikleri yüksek ve babalarından 'Kontrol' algılayan öğrencilerin 'Başlatabilme' sosyal yetkinlikleri düşük çıkmıştır. Erkek öğrencilerin her iki ebeveyninden daha fazla 'Sıcaklık/Sevgi' algıladıkları ve karşı cinsle ilişkide daha fazla 'Başlatabilme' ve 'Sonlandırabilme' sosyal yetkinliğine sahip oldukları görülmüştür. Ayrıca bulgulara göre erkek öğrenciler annelerinden daha fazla 'Kontrol', babalarından da daha fazla 'İlgisizlik/İhmal' algılamaktadırlar. İlk flört yaşlarına göre 20 yaşından daha erken flört etmiş olan ve henüz flört etmemiş olan öğrencilerin annelerinden daha fazla 'Kontrol' algılayanlar olduğu; 20 yaşının altında ilk flörtlerini yaşayanlarınsa daha fazla 'Başlatabilme' sosyal yetkinliğine sahip oldukları görülmüştür. Flört yaşantı durumlarına göre annelerinden daha fazla 'Sıcaklık/Sevgi' algılamış olan öğrenciler, karşı cinsle ilişkilerinde duygusal ilişki olsa da olmasa da dokunsal ilişkiye önem verdikleri; babalarından 'İlgisizlik/İhmal' algılayan öğrencilerin flört ilişkilerinde duygusal ilişkiden çok dokunsal ilişkiye önem verdikleri; duygusal ilişki olsa da olmasa da dokunsal ilişkiye önem veren öğrencilerin karşı cinsle ilişkiyi başlatabilme ve sonlandırabilmede kendilerini daha yetkin hissettikleri belirlenmiştir. Flört ilişkisini babası ile paylaşanların; annelerinden; flört ilişkisini annesiyle ve hem annesi hem de babasıyla paylaşanlara göre daha fazla 'Kontrol' algıladıkları ve babası ile paylaşanların karşı cinsle ilişkiyi 'Başlatabilme' yetkinliklerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Flört ilişkilerine annelerinin olumlu karşılayacağını ifade eden öğrencilerin annelerinden daha fazla 'Sıcaklık/Sevgi' algıladıkları; olumsuz karşılayacağını ifade edenlerin daha az 'İlgisizlik/İhmal' ve 'Kontrol', daha fazla 'Ayrımlaşmamış Ret' algıladıkları belirlenmiştir. Flört ilişkilerine babalarının olumlu karşılayacağını ifade eden öğrencilerin babalarından daha az 'Sıcaklık/Sevgi' ve daha fazla 'Ayrımlaşmamış Ret', ne olumlu ne olumsuz karşılayacağını ifade edenler daha fazla 'Saldırganlık/Kin' algılamakta oldukları ve babasının flört ilişkisini olumlu karşılayacağını ifade edenler daha fazla 'Başlatabilme' sosyal yetkinliğine sahip oldukları belirlenmiştir. Yukarıda özetlenen bulgular araştırma bulguları ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it has been aimed to indicate that if there is a connection between the university students' perception levels of the parental acceptance-rejection and the social self efficacy with the interaction of opposite sex according to the flirting behaviour. It has also been investigated that if the students' perception levels of the parental acceptance-rejection and the level of the social self efficacy in interacting with the opposite sex change according to some variables. The students who Çukurova Universty's graders have formed the universe of research. This research consists of 128 female and 172 male totally 300 students. In this study with the aim of indicating the perception levels of parent child interaction of the students, Parental Acceptance Rejection/Control Questionnaire has been used, and, to indicate the levels of social self efficacy in interacting with opposite sex, The Social Self Efficacy in Interacting with Opposite Sex Questionnaire has been used. In addition, the individual information form consisting of the questions to investigate students' sex, age, level of grade and some items about themselves and their intimate relationships has been used. Data collected during the research has been analyzed with SPSS 11.5 packet program. During analysis process of data, Pearson Product-Moment Correlation Coefficient, t-test for independent groups, One-Way Analysis of Variance and Kruskall iv Vallis Test were used. Margin of error was estimated as 0.05 at the statistical analysis of data. According to results of the research,“Finalizing”social competence of students who perceived“Indifference/Neglect”from their father was found as high and“Initialisation”social competence of students who perceived“Control”from their father was found as low. It has been discovered that male students perceived much more“Warmth/Affection”from both parents and they possessed the social competence of“Initialisation”and“Finalizing”more. Additionally, male students perceive more“Control”from their mother and“Indifference/Neglect”from their father. When the first flirt ages were examined, it has been found that students who flirted before age 20 and has not flirted yet perceive more“Control”from their mother and students who lived their first flirt under the age 20 possessed more the social competence of“Initialisation.”It has been determined that according to the flirt experience, students who perceived more“Warmth/ Affection”from their mother give importance to tactile interaction no matter whether there is affective interaction; students who perceived“Indifference/Neglect”from their father give more importance to tactile interaction than affective interaction at their flirt interactions; students who give importance to tactile interaction no matter there is affective interaction feel themselves more competent at initializing and finalizing interaction with opposite sex. Students who share their flirt interaction with father perceive more“Control”when compared with students who share their flirt interaction with mother and both mother and father and the students who share their flirt interaction with their fathers posses higher competence of“Initialisation”interaction with opposite sex. It has been defined that students who have stated that their mothers would react positively to their flirt interaction perceive more“Warmth/ Affection”from their mother; students who have stated that their mothers would react negatively perceive less“Indifference/Neglect”and“Control”and more“Undifferentiated Rejection.”It has been discovered that students who have stated that their fathers would react positively to their flirt interaction perceive less“Warmth/Affection”from their fathers and more“Undifferentiated Rejection”and who have stated that their father would react neither positively nor negatively perceive more“Hostility/Aggression”and students who have stated that their fathers would react positively to their flirt interaction perceive more“Initialisation”social competence. The findings summarized above have been discussed in the light of research findings.