Diyarbakır yöresinde hemoglobinopati sıklığı ve hemoglobinopatililerde bazı biyokimyasal parametreler
  1. Tez No: 44140
  2. Yazar: CENGİZ TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BELKIS AYDINOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Güneydoğu Anadolu Bölgesinde akraba evliliklerinin daha sık olmasından dolayı Hemoglobinopatilerin daima geniş bir kitleyi kapsadığı bilinmektedir. Bu çalışmada Hemoglobinopati insidansının Güneydoğu Anadolu bölgesindeki sıklığının saptanması ve bu hastalıklardaki bazı biyokimyasal kan parametrelerinin kan seviyelerinin ölçülmesi amaçlandı. Yaptığımız çalışmada 43 değişik ilden Diyarbakır'a gelen 500 kişi tarandı. Hemoglobinopati'li 35 hastanın tümü Güneydoğu Anadolu kökenli ve 21 'inin akraba evliliği yaptığı görüldü. Hemoglobinopati insidansı %7 olarak saptandı. Hemoglobinopati'li hastaların serum demir ortalamaları 39.771 ug/dl olarak bulundu. Kontrol grubu serum demir ortalamaları ise 79.512 ug/dl idi. Arada ki istatistiksel fark önemli bulundu (P0.05). Serum fosfor ortalamaları hemoglobinopati lerde 3.1086 ml/dl, kontrol grubunda ise 3.6243 mg/dl olarak kaydedildi. Aralarındaki fark istatistiksel olarak önemli bulundu (P0.05). 54
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hemathologic disorders effect many people in the south-east region of Turkey because of the high rate of inter marriages, between relatives. We studied the levels of some biochemical blood parameters and the incidence of hemoglobinopathies in the south-east Anatolia. In this study we investigated 500 patients who had come from 43 different towns to Diyarbakır. 35 patients with hemoglobinopathy were from south-east Anatolia and 21 of these had married between relatives. Hemoglobinopathy incidence was found to be 7%. The mean serum (Fe) level of patients with hemoglobinopathy was 39.771 ug/dl. This result was compared with control group whose mean serum Fe level was found as 79.512 ug/dl. The difference between them was statistically significant (PO.01). Iron binding capacity was was 266.6 ug/dl in patients and 304.97 ug/dl in the control group. The differences between these levels were statistically significant (P0.05).The mean P levels was found to be 3.1086 mg/dl in patients and 3.6243 mg/dl in the control group. The differences between them was statistically significant (PO.001). The mean Sialic add levels were found to be 65.637 mg/dl in patients and 69.1 mg/dl in the control group. The differences between them was not statistically significant (P>0.05). 55