Towards an improved understanding of the Vatican's influence in World politics: Past, provenance, and process
Dünya politikasındaki Vatikan nüfuzunu daha iyi anlamak: Geçmiş, kaynaklar ve süreç
- Tez No: 441443
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. SEVİLAY ZEHRA AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tezin amacı Vatikan'ın dünya siyasetindeki nüfuzunu daha iyi anlamaya yöneliktir. Bu ise Geçmiş, Köken ve Süreç kilit alanlarına odaklanarak ve yumuşak güç kuramının açıklamalar için temel teşkil ettiği liberal/inşacı bir kuramsal çerçevenin sınırları içinde kalan bir eklektik yaklaşımdan yararlanarak gerçekleştirilmektedir. İnşacılığın tarihin önemine yaptığı vurgu doğrultusunda, Geçmiş, Köken'in Vatikan'ın yumuşak güç kaynaklarını incelemelerine ilişkin tarihi bir arka plan sunmaktadır. Son olarak, Süreç bu tezin başlıca vaka çalışmasını, 'Nasıl/Ne şekilde Vatikan, A.B.D.-Küba ilişkilerinde son zamanlarda görülen yumuşamayı etkiledi?' sorusunu sorarak ele almaktadır. En son olarak, Vatikan'ın olumlu imajından kaynaklanan takdir ve saygıya dayanan ilişkilerin Vatikan'a, daha önce Küba-A.B.D. ilişkilerine damgasını vurmuş (birbiriyle ilişkili) ekonomik, insani, ideolojik ve diplomatik engellerin kaldırılmasına yönelik ilerlenme sağlanmasını destekleyen ve diyaloğu teşvik eden bir dizi uzlaştırıcı adımı etkili olarak başlatma ve böylece iki ulus arasındaki ilişkilerin yakınlaşmasına katkıda bulunan elverişli bir pozisyon kazandırmış olduğu ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of thesis is directed towards improving an understanding of the Vatican's influence in world politics. This is done by focussing on the three key areas of Past, Provenance and Process, whilst utilizing an eclectic approach that remains within the boundaries of a liberal/constructivist framework, where soft power theory forms a basis for explanations. In line with constructivism's emphasis on the importance of history, Past provides a historical background that is subsequently linked to Provenance's investigations into the sources of the Vatican's soft power. Finally, Process addresses this thesis' primary case study by asking the question of 'How/In what way did the Vatican influence the recent thaw in U.S.-Cuban relations?'. Ultimately, it is revealed that; the relations of admiration and respect generated from the Vatican's positive image had placed it in a favourable position to effectively initiate a series of conciliatory moves which encouraged dialogue and supported progression on the removal of the (interrelated) economic, humanitarian, ideological and diplomatic barriers that had previously dominated Cuban-U.S. relations, thereby contributing towards a thaw in relations between the two nations.