STEM etkinliklerinin kimya ile ilgili kavramları anlamaya etkisi
The effect of STEM activities on understanding chemistry related concepts
  1. Tez No: 599093
  2. Yazar: IŞIL DEMİRER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBÜKE PABUÇCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırmanın amacı, STEM etkinliklerinin öğrencilerin onuncu sınıf kimya konularını anlamalarına ve onların kimya dersine yönelik tutumlarına olan etkilerini geleneksel yöntem ile karşılaştırarak incelemektir. Araştırma 2018-2019 eğitim öğretim yılının bahar döneminde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini, bir lisenin iki ayrı sınıfında okuyan toplam 40 öğrenci oluşturmaktadır. Sınıflar kontrol grubu ve deney grubu olarak rastgele seçilmiştir. Deney grubunda STEM etkinlikleri uygulanırken, kontrol grubunda geleneksel yöntemle ders işlenmiştir. Öğrencilerin kimya konularındaki kavramları anlama seviyelerini ölçmek için Kimya Kavramları Testi; kimya dersine yönelik tutumlarını belirlemek için Kimya Dersi Tutum Ölçeği her iki gruba ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Araştırmanın hipotezleri iki yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılarak test edilmiştir. Sonuçlar STEM eğitiminin geleneksel yönteme göre kimya kavramlarının anlaşılmasında daha etkili olduğunu göstermiştir. Cinsiyet farkının kavram anlamaya bir etkisi bulunamazken cinsiyet-yöntem etkileşiminin öğrencilerin kimya kavramlarını anlamasında önemli bir etkisinin olduğu belirlenmiştir. Erkek öğrenciler kız öğrencilerden daha yüksek performans göstermiştir. Aynı zamanda STEM eğitiminin geleneksel yönteme göre öğrencilerin kimya dersine olan tutumlarını istatistiksel açıdan geliştirdiği sonucuna varılmıştır. Cinsiyet farkı ve cinsiyet-yöntem etkileşiminin ise kimya dersine yönelik tutuma bir etkisinin olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of STEM activities on tenth grade students' understanding chemistry subjects and their attitudes towards chemistry as a school subject. The research was conducted in the spring semester of the 2018-2019 academic year. The sample of the study consisted of 40 students attending two different classes of one high school. Classes were randomly selected as control and experimental groups. While STEM activities were applied in the experimental group, traditional method was taught in the control group. Chemistry Concepts Test and Chemistry Attitude Scale was applied to both groups as pre-test and post-test to measure students' comprehension of chemistry concepts and determine their attitudes towards chemistry lesson. The hypotheses of the research were tested using two-way analysis of variance (ANOVA). The results showed that STEM education was more effective in understanding the concepts of chemistry than the traditional method. While gender difference did not have an effect on concept understanding, it was determined that gender-method interaction had a significant effect on students' understanding of chemistry concepts. Male students outperformed female students. At the same time, it was concluded that STEM education improved students' attitudes towards chemistry course statistically according to traditional method. It was found that gender difference and gender-method interaction had no effect on attitude towards chemistry course.