Eski Yunan dini inancında birey-din ilişkisinde bireyin rolü
Role of the individual in the relationship of individual-religion in ancient Greek religious belief
  1. Tez No: 441492
  2. Yazar: MEHTAP SERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEYHMUS RECAİ TEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Din, en genel anlamıyla, yaşam biçimi, hayatın nasıl yönlendirilmesi gerektiği konusunda benimsenen düşünce, inanç, ilke ve değerler bütünüdür. Dinin insan yaşamındaki önemi yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Din, sadece tanrıların dünyasını değil, insanların da psikolojik ve sosyolojik olarak içerisinde yer aldığı bir sistemdir. Yunanlıların dini inancı çok tanrılı bir inanç sistemine dayanır. Yunanlılar doğada algılayamadıkları şeylerin üstün güçler tarafından gerçekleştiğine inanmışlardır. Bu amaçla tanrıları adına tapınaklar, festivaller, törenler, oyunlar düzenlemiş, tanrılarını onurlandırmak için sunular sunup, adaklar adamış ve kurbanlar kesmişlerdir. Yunan dünyasında neredeyse hemen hemen her şey tinsel bir boyut kazanmıştır. Zaman içerisinde farklı farklı bölgelerde yaşayan insanlar arasında ticari, siyasi, sosyal, dini ve kültürel ilişkiler gelişmiştir. Bu noktada Yunanistan'da gelişen inanç sistemi ve tanrılar ile ilgili mitolojik belgeler çok geniş coğrafyalara yayılmıştır. Bu çalışma birbirine bağlı üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızın birinci bölümünde, Eski Yunan toplumunda din anlayışı ele alınmaya çalışıldı. Bu bölümümüzde dinin Yunan dünyasına etkileri üzerinde duruldu. Din ve tanrılar adına yapılan tapınaklardan, tapınaklardaki görevlilerden, sunulun sunu ve adaklardan, tanrı adına düzenlenen tören ve festivallerden bahsedildi. İkinci bölümümüzde ise, Yunan toplumunda birey ele alındı. Yunan toplumunda bireyin kim olduğu ve vatandaşlığın kimleri ifade ettiği açıklanmaya çalışıldı. Ardından bireylerin toplum yaşamındaki rollerine değinildi. Son olarak üçüncü bölümümüzde, Yunan toplumunda din-birey ilişkisinin karşılıklı analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Religion, in its broadest sense, is the total of ideas, beliefs, principles and values adopted about how to direct life. Importance of religion to human life dates back to centuries ago. Religion is not only the world of gods, but also a system people are in psychologically and sociologically. Religious belief of the Greek is based on a poly-theistic belief system. The Greek believed that the things they were not able to understand were performed by superior creative powers. For this reason, they established temples, festivals, ceremonies, and games, and they held presentations to honour their gods, and they made vows, and they sacrificed animals. Almost everything got a spiritual dimension in the Greek world. Over time, commercial, political, social, religious and cultural relationships developed between people living in different locations. So mythological evidence about the religious system and gods in Greece spread across very distant geographies. This study consists of three integrated chapters. In the first chapter of our study, perception of religion in Ancient Greek society was addressed. In this chapter, effects of religion on the Greek world were focused on. Temples built for religion and gods, officials at the temples, presentations and vows, ceremonies and festivals held for god were mentioned. In the second chapter, individual in Greek society was discussed. Who was the individual and who citizenship indicated in Greek society were described. Then, roles of the individuals in social life were addressed. Finally, in the third chapter, a comparative analysis of religion-individual relationship in Greek society was conducted.