Eskiçağ'da Doğu Akdeniz'de kutsal alanlarda arınma
Purification of the sacred areas in the Eastern Mediterranean in the ancient time
  1. Tez No: 592338
  2. Yazar: ECEM ERALP GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HAMDİ SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Arınma hemen her toplumda uygulanagelmiş bir dini ritüeldir. Bu sebeple ele aldığımız coğrafya içinde yer alan ve ele aldığımız coğrafyada yaşayan halkları etkilemiş ritüellere yer vermeye çalışacağız. Tarihçiler, Yunan dünyasındaki arınmanın doğulu köklerine atıfta bulunmuşlar ve karşılaştırmalı bir şekilde bizlere kanıtları sunmuşlardır. Bizler de bu değişimi tarihi süreçte geçirdiği dönüşümü sunmaya çalışacağız. Arınma kavramı her toplumda farklı uygulamalarla gerçekleşse de taşıdığı önem değişmemiştir. Öncelikle Eski Yunan'da arınma kavramını ve kökenleri daha sonra da arınmanın zamanla dönüşümü incelenecektir. Konumuz gereği Hititler, Eski Mısır, Eski Roma, Yahudi ve Hristiyan inancındaki arınma ritüellerine de yer verilerek bu konunun ne kadar geniş bir zaman dilimine yayıldığını ve pek çok toplum tarafından dinsel inancın bir başlangıcı ve temeli olarak görüldüğünü aktarmaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
Purification is a religious ritual practiced in almost every society. For this reason, we will try to give place to rituals that affect the peoples living in the geography we are taking part in. Historians have referred to the eastern roots of purification in the Greek world and have provided us with comparative evidence. We will try to present the transformation of this change in the historical process. Although the concept of purification has been realized with different practices in every society, its importance has not changed. First of all, in ancient Greece, the concept of purification and its origins and then the transformation of purification in time will be examined. As a matter of fact, we will try to explain the widening rituals of the Hittites, Ancient Egypt, Ancient Roman, Jewish and Christian beliefs and the extent to which this issue has spread over a period of time and seen by many societies as a beginning and foundation of religious faith.