Türkiye'de finansal serbestleşmenin bankacılık krizlerine etkileri
The effects of financial liberalization on banking crises in turkey
  1. Tez No: 441503
  2. Yazar: YÜKSEL AKKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZATEŞLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de 1980 sonrası dönemde yaşanan finansal serbestleşmenin yine aynı dönem sonrası Türkiye'de yaşanan bankacılık krizlerinin oluşumunda etkili olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, finansal serbestleşme ve uluslararası sermaye hareketleri kavramları anlatılmıştır. İkinci bölümde, Türkiye'de finansal serbestleşme süreci ve finansal serbestleşme sonrasında yaşanan bankacılık krizleri anlatılmış ayrıca finansal serbestleşmenin Türkiye ekonomisine etkileri genel boyutları itibariyle açıklanmıştır. Çalışmanın son bölümünde, Türkiye'de finansal serbestleşme sonrasında bankacılık sektörü eğilimlerinin ne yönde geliştiği ve eğilimlerin neden olduğu bilanço dengesizliklerinin bankacılık krizlerine etkisi üzerinde durulmuştur. Elde edilen sonuçlara göre, Türkiye'de finansal serbestleşme ile beklenen olumlu sonuçların çok azına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was examined whether the financial liberalization policies adopted in the 1980s had any affects on the banking crises which occured, not long after the policies were adopted. In the first chapter of the study, concepts regarding financial liberalization and international capital movements have been explained in great detail.In the second chapter, the period of financial liberalization and the banking crises in Turkey have been explained as well as the impacts of the financial liberalization on the economy of Turkey. In the final chapter, the trend of banking sector after the financial liberalization has been given. In addition, the affects of these trends on the banking crises have been explained. According to the results obtained, very little of the expected positive outcomes of the financial liberalization policies in Turkey have been reached.