Finansal serbestleşmenin Türk bankacılık sektörü'ne etkileri
The effects of financial liberalization on Turkish banking sector
- Tez No: 723680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRİYE GÜL REİS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Dünyanın önde gelen ülkeleri, ekonomik büyümeyi hızlandırmanın yerel kaynaklarla sınırlı kalacağını; bu nedenle daha fazla finansal kaynağa erişimin gerekliliğini düşündüklerinden 1970'li yıllardan itibaren finansal serbestlik politikalarına ağırlık vermişlerdir. Bu süreçte finansal serbestleşme uygulamalarının sonuçlarına bakıldığında ise uluslararası serbest sermaye akımlarının bir yandan gelişmekte olan ülkelerin büyümesine olumlu katkı sağlayabildiği, ancak buna karşın oldukça oynak olmaları sebebiyle döviz kuru dalgalanmalarına, cari açıklara ve sonrasında da özellikle bankacılık krizleri olmak üzere finansal ve ekonomik krizlere neden olabildiği gözlemlenmiştir. Bu çalışmada gelişmekte olan ülkelere örnek olarak seçilen Türkiye'de finansal serbestleşmenin bankacılık sektörünün karlılık ölçütlerine etkileri analiz edilmektedir. Bu bağlamda 1999-2019 dönemi için finansal serbestleşme göstergeleri ile bankacılık sektörü karlılığı arasındaki çift yönlü nedensellik ilişkisi Toda-Yamamoto yöntemi ile incelenmektedir. Yapılan analiz sonucunda finansal serbestleşmeden bankacılık karlılığına doğru bir nedensellik ilişkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The leading countries of the world thought that accelerating economic growth would be limited with local resources. Therefore they have focused on financial liberalization policies since the 1970s to get access on more financial resources. Looking at the summary results of financial liberalization practices in this process, it has been observed that international free capital flows can contribute positively to the growth of developing countries but on the other hand, they can also cause exchange rate fluctuations, current account deficits and financial and economic crises, especially banking crises, due to their highly volatile nature. In this study, the effects of financial liberalization on the profitability criteria of the banking sector in Turkey which is chosen as an example for developing countries are analyzed. The causality relationship between financial liberalization and banking sector profitability for the period 1999-2019 is examined with the Toda-Yamamoto method.