Deniz haydutluğuna karşı gemilerde özel deniz güvenlik şirketi hizmetlerinin kullanımı üzerine bir çalışma: Türk gemiadamlarının algısı
A study on the use of private maritime security company services on board against piracy: Turkish seafarers perception
  1. Tez No: 441518
  2. Yazar: TAHA TALİP TÜRKİSTANLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARIŞ KULEYİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Denizcilikte Emniyet, Güvenlik ve Çevre Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Özellikle son yıllarda asimetrik bir tehdit olarak gündeme gelen deniz haydutluğu tüm denizcilik sektörünü hazırlıksız yakalamış ve deniz güvenliği algısında dramatik değişimlere yol açmıştır. Deniz haydutluğuna karşı alınan önlemlerin sektör tarafından aranan güvenlik ihtiyacını karşılayamaması, yeni bir olgu olarak, özel deniz güvenlik şirketlerini deniz haydutluğu ile mücadelede öne çıkarmıştır. Bu bilgiler ışığında, deniz haydutluğuna karşı gemilerin özel deniz güvenlik şirketi kullanma nedenlerinin saptanması ve Türk gemiadamlarının bu konuya bakış açısının tespit edilmesi amacıyla, tanımlayıcı ve kısmen de keşifsel nitelikli bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Deniz haydutluğu ve özel deniz güvenlik şirketleri konusunda yapılan literatür taraması ve içerik analizi sonucunda, özel deniz güvenlik şirketi kullanımındaki faktörler tespit edilmiş ve bunlara bağlı hipotezler geliştirilmiştir. Oluşturulan hipotezler doğrultusunda veri toplama aracı (anket) geliştirilmiş ve saha araştırmasıyla ilgili hipotezlerin testlerinde kullanılacak verilere ulaşılmıştır. Türk gemiadamlarına ait bu veriler, t-testi ve ki-kare testi gibi çeşitli istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Son olarak, özel deniz güvenlik şirketlerinin deniz haydutluğuna karşı etkililiği, yasalara uygunluğu, silahlı özel gemi güvenlik personeli tarafından güç kullanımı, gemiadamlarının bu personel ile yaşadığı tecrübeler ve Türk gemiadamlarının özel deniz güvenlik şirketi algısı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years maritime piracy, as an asymmetric threat, has caught the whole maritime industry off guard and shifted the maritime security perception dramatically. As anti-piracy measures failed to meet the maritime industry's desired security requirements, private maritime security companies has risen as a new phenomenon against the battle of maritime piracy. Taking into consideration the above mentioned developments, a descriptive and partially exploratory research has been conducted with the purpose of defining the reasons of why the private maritime security companies are preferred in the war against maritime piracy and what are the perceptions of Turkish seafarers on this case. Main factors are identified regarding the use of private maritime security companies and hypotheses are developed in accordance with these findings within the light of literature review and content analysis on maritime piracy and private maritime security companies. A data collection instrument (questionnaire) is constructed and the required research data is gathered by conducting a field research, in line with the developed hypotheses. Data gathered from the Turkish seafarers are analyzed by various statistical methods such as t-test and chi-square test. Lastly, the private maritime security companies' effectiveness against maritime piracy, their legal basis, use of force by privately contracted armed security personnel, seafarer's experiences with this personnel and Turkish seafarers' perception regarding this matter are discussed in this research.