Türk Hukukunda denetimli serbestlik
Probation in Turkish Law
- Tez No: 441550
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ ÖZER ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 311
Özet
Türk hukukunda denetimli serbestliği konu edinen bu çalışmada, sistemin temel prensipleri ve uygulanma şekilleri aktarılarak mevcut duruma ilişkin sorunlar ortaya konmuş ve bu sorunların çözümüne yönelik değerlendirme yapmak suretiyle önerilerde bulunmak amaçlanmıştır. Öncelikle denetimli serbestlik kavramı ve onun hukuki niteliğine yönelik açıklamalara yer verilerek konuya giriş yapılmış daha sonra ise, karşılaştırmalı hukuktaki denetimli serbestlik uygulamaları tarihi sistematik içerisinde değerlendirilmiştir. Denetimli serbestlik kurumunun ülkemiz hukuk sisteminde köklü bir geçmişi olmadığı için sistemin ortaya çıktığı ülkelerde yer alan yasal mevzuat ve uygulamalar aktarılarak Türk hukuk sisteminde bu düzenleme ve uygulamalardan nasıl yararlanıldığı ve gelecekte nasıl yararlanılabileceğine dair tespitlerde bulunulmuştur. Kurumun denetimli serbestlik adıyla Türk hukuk sisteminde yer alması ancak 2005 yılında mümkün olabilmiştir. Bu bakımdan ülke ceza mevzuatında daha önce yer alan denetimli serbestlik benzeri uygulamalar incelenerek bugün denetimli serbestliğin dayandığı yasal zemin hakkında fikir edinilmesi sağlanmaya çalışılmış ve hukuk sistemimizin onarıcı ceza adaleti uygulamalarını benimseme yatkınlığı ortaya konmuştur. Kuruma ilişkin ülkede benimsenen teşkilatlanma şekli aktarılmış ve önerilerde bulunulmuştur. Ülke ceza adalet sistemindeki denetimli serbestlik sistemini ilgilendiren başlıca güncel cezai uygulamalar hakkında bilgi verilerek, bu uygulamaların yerine getirilmesinde denetimli serbestlik kurumlarının görevleri belirtilmiş ve denetimli serbestlik hizmetlerinin önemine vurgu yapılmıştır. Sonuçta ise, ülke denetimli serbestlik sistemine ilişkin genel bir değerlendirme yapılarak sistemin geliştirilmesine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this piece of work which studies probation in Turkish law system, by mentioning the main principles of the system and how they are carried out , the problems considering the present state have been underlined and with the help of evaluating the solutions which could help overcome the problems,the main aim has been to make suggestions. Priority has been given to the explanations about the concept of probation and its quality considering law and this has been an introduction to the subject and in the following parts, the applications of probation in comparative law have been evaluated in chronological order. As probation do not haveits roots in our country's law system, , the legislation and the applications in the countries where probation have appeared and carried out have stated and how Turkish law system benefits from this application and how it could benefit from it in the future have been detected. It was only possible in 2005 that the institution under the name probation was able to have a place in Turkish law system. The applications which have been similar to probation in our early criminal legislation have been examined to have an opinion about the legal foundation and the tendency which has been observed to adopt restorative criminal justice in our system of law. The organization of the institution that has been accepted have been stated and suggestions have been made. By giving information about the present criminal legislation and applications considering probation, the duties of the institutions responsible from probation have been expressed and the importance of probation service has been emphasized. As a result, by evaluating the probation system of the country in general tens have been made to improve the system.