Programlı hemodiyaliz hastalarında rekombinant insan eritropoietininin tam kan viskozitesine etkisi ve hipertansiyonla ilişkisi
The effect of recombinant human erythropoietin an whole blood viscosity and it's relation with hypertension in the patients on regular hemodialysis
  1. Tez No: 378987
  2. Yazar: SİBEL ERSAN
  3. Danışmanlar: UZMAN YILDIZ BARUT ÖZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu çalışmada programlı hemodiyaliz uygulanan kronik böbrek yetmezliği hastalarında rekombinant insan eritopoietin (r-HuEpo) tedavisinin tam kan viskozitesine etkisi ve hipertansiyonla ilişkisi araştınldı.Çalışma grubunu ortalama hemoglobin düzeyleri 9 gr/dl altında olan, mevcut anemisi için üremi dışında bir neden tespit edilemeyen 15 hasta oluşturdu.Kontrol grubuna ortalama hemoglobin düzeyleri 12.7 gr/dl olan 10 normal sağlıklı gönüllü dahil edildi.Çalışma grubundaki hastalara haftada 3 kez 50 U/kg 'dan başlanarak hedef hemoglobin düzeyi 10-12 gr/dl olacak şekilde r-HuEpo tedavisi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The effect of recombinant human erythropoietin (r-HuEpo) on whole blood viscosity regarding its relation with hypertension was investigated in this study. 15 patients with mean hemoglobin level of less than 9 gr/dl and without any reason other than uremia for the present anemia were included in the study group. The control group included 10 healthy volunteer with mean hemoglobin level of 12.7 gr/dl. We started r-HuEpo therapy with an initial dose of 50 U/kg three times weekly and increased the dose in order to reach the target hemoglobin level of 10-12 gr/dl. We observed hemoglobin, hemetocrit, whole blood viscosity , and blood pressure changes before and after the therapy.