Tanker terminallerinde gemilerde yaşanan kazaların insan faktörü ve emniyet açısından değerlendirilmesi
Human factor and safety assessment of accidents occured on the ship in terminal
- Tez No: 441596
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ZORBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Kazalar, Marine, Accidents
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilikte Emniyet, Güvenlik ve Çevre Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Denizcilik alanında oluşturulan düzenlemelerle alınan önlemler ve gelişen teknolojiyle birlikte deniz kazaları önemli ölçüde azalmıştır. Ancak bu kazaların sıfıra indirilmesi mümkün olmamıştır. Çalışmada 20.12.2000 ile 28.03.2014 tarihleri arasında tanker terminallerinde yükleme boşaltma operasyonları sırasında meydana gelen deniz kazalarına ait raporlar, insan faktörü ve emniyet açısından değerlendirilmiştir. Çalışmada tanker terminallerinde meydana gelen kazaların MAIB (Marine Accident Investigation Branch), IMO (International Maritime Organization) GISIS (Global Integrated Shipping Information System) ve Maritime Safety Authority of New Zealand gibi kuruluşlar tarafından yayınlanan raporlar incelenmiş ve insan unsurunun kazalardaki etkisi tespit edilmiştir. Bu kuruluşların yayınladığı toplam 19 kaza raporu tanker terminallerinde gerçekleşen deniz kazalarını içermekte olup bu raporlardan sadece 10'u incelemelere uygun yeterli veriyi kapsamaktadır. Bu kazalar risk değerlendirme yöntemlerinden biri olan Hata Ağacı Analizi (Fault Tree Analysis-FTA) ile incelenmiştir. Çalışmanın bulgularından bazıları, tecrübe eksikliği, bilgi eksikliği, prosedüre uymama olarak bulunmuştur. Ayrıca bu çalışmada kaza inceleme raporlarındaki farklılığın araştırmacıların verilere ulaşmasında bir engel olduğu ve deniz kazalarına ilişkin bilgilerin yeterli veri içermeyecek şekilde raporlandığı da görülmüştür. Çalışmanın sonucunda hem kazalardaki insan unsurunun önemi vurgulanmış hem de raporlama için tüm kurumlar için standart bir kaza inceleme/raporlama tutanağına ihtiyaç olduğu ve doğru analiz için önemli olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Marine accidents have decreased dramatically with developing technologies and preventive regulations in the maritime sector. However, it is not possible to reduce accidents because of the human elements in accidents. In this study, the reports of marine accidents, that occurred during loading and unloading operations at the tanker terminals between 20.12.2000 and 28.03.2014 were analyzed in terms of human factor and safety. In this study, reports of MAIB (Marine Accident Investigation Branch) IMO (International Maritime Organization) GISIS (Global Integrated Shipping Information System), Maritime Safety Authority of New Zealand and others were investigated and the impacts of human factor in the accidents have been identified. The total number of reports for marine accidents, that occurred at the tanker terminals are 19. However, only 10 of them were found suitable for analysis. These accidents were examined with FTA (Fault Tree Analysis) which is one of the Methods of Risk Assessment. The analysis reveals that some of the human-related factors causing the accidents are“lack of experience”,“lack of information”and“failure to comply with procedures”. This study also showed that the difference observed in the marine accident investigation reports is a barrier for researchers to achieve data and also that the information related to marine accidents is included in the reports without being supported with sufficient data. The conclusion highlights the importance of human factors in accidents and also that of a standard form for marine accidents reports, which would help provide an accurate analysis.