Toplumda eşik altı otistik belirti sıklığının araştırılması
Investigation of the prevalance of subtreshold autistic symptoms in the society
  1. Tez No: 441637
  2. Yazar: EMİNE GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER EVRENSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Otizm, yaşamın erken dönemlerinde başlayan ve yaşam boyu süren, sosyal ilişkiler, iletişim, davranış ve bilişsel gelişmede gecikme ve sapmayla giden nöropsikiyatrik bir bozukluk olarak kabul edilmektedir. Otizm tüm sosyoekonomik düzeylerde ve tüm dünyada görülen bir bozukluktur. Bu çalışmanın amacı 18-60 yaş arası katılımcıların Eşikaltı otizm seviyelerinin belirlenmesi ve eşik altı otizme etki eden faktörlerin belirlenmesidir. Bu amaçla, psikiyatri başvurusu olmayan (sağlıklı) yakınlarına (n=184) çalışmaya katılımları için onayları alınmıştır. Katılımcılara, sosyo-demografi bilgi formu ile eşik altı otizm seviyelerini belirlemek için Otizm Spektrum Anketi (OSA) uygulanmıştır. Otizm Spektrum Anketinin (OSA) alt boyutları olarak, sosyal beceri, dikkati kaydırabilme, ayrıntıya dikkat etme, hayal gücü ve iletişim boyutları tespit edilmiştir. Sonuçlar istatistik açıdan, SPSS 22.0 paket program vasıtasıyla, t-Testi ve varyans analizi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Autism is a neuropsychiatric disorder which starts in early stages of the human life and continues until the death. It is accepted as defects on the social relations, communication, and retardation or deviation on cognitive development. It can be seen in all the layers of the modern society. The aim of this study was to determine the both sub threshold autism levels and the effects on this situation in people who are between 18-60 years old. For this, 184 healthy, having no psychiatric records, individuals were asked to join this study voluntarily after having their signed approval. They were applied Autism Spectrum Questionnaire (ASQ) asked to fill another questionnaire containing questions to determine their socio-demographic status. The sub level of the ASQ were determined as social skill, attention tracking, paying attention on details, imagination and communication levels. The results were subjected to statistical analysis by using SPSS 22.0 software, and both t-Test and variance analyses were performed.