The relation of childhood trauma and attachment dimensions with psychotic-like experiences and subclinical psychiatric symptoms in non-clinical sample
Çocukluk travması ve bağlanma boyutlarının psikoz benzeri yaşantılar ve eşik altı psikiyatrik belirtiler ile ilişkisi
- Tez No: 551378
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OYA MORTAN SEVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Psikoz-benzeri yaşantılar toplumun sağlıklı kesiminde oldukça yaygındır ve klinik olarak tanı alınmadan da görülebilmektedir. Ayrıca, bu bireylerin ilerleyen zamanlarda psikotik bozukluk geliştirebildiğine dair bulgular mevcuttur. Buna ek olarak, eşik altı psikiyatrik belirtiler, psikotik semptomlara eşlik edebilmektedir. Buna bağlı olarak, birçok araştırma psikoz benzeri yaşantıların çocukluk çağı travması ve bağlanma boyutları (benlik ve başkaları modeli) ile olan ilişkisini vurgulamıştır. Bu araştırmanın amacı çocukluk çağı travmasının beş alt boyutu (duygusal istismar, fiziksel istismar, cinsel istismar, duygusal ihmal ve fiziksel ihmal), bağlanmanın iki boyutu (benlik ve başkaları modeli) ile psikoz benzeri yaşantılarının üç alt boyutu (pozitif, negatif ve depresif) ve eşik altı psikiyatrik belirtilerinin dokuz ayrı alt boyutu (kaygı, depresyon, öfke ve düşmanlık, kişilerarası duyarlılık, obsesif kompulsif belirtiler, paranoyaya ait düşünceler, korku, psikotizm ve somatizasyon) arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Bu değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek adına, ölçme araçları olarak Toplumda Psişik Yaşantılar Ölçeği, Semptom Değerlendirme Ölçeği, Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği ve İlişkiler Ölçeği kullanılmıştır. Önemli bir not olarak, dört bağlanma stiliyle (güvenli, kaygılı, kaçınan ve korkulu bağlanma) ilgili dört ayrı paragraftan oluşan ilişkiler ölçeğinde, dört kategori arasında en yüksek skor alan kişiler bu dört ayrı bağlanma stilinden birine atanmıştır. Bu çalışmada bu bağlanma stilleri hem güvenli ve güvenli olmayan bağlanma stillerini (kaygılı, kaçınan ve korkulu) gruplamada hem de kendilik-modeli ve başkaları modelinin oluşturulması için kullanılmıştır. Araştırmada, çocukluk çağı travmasının ve bağlanma boyutlarının, eşik altı psikiyatrik belirtileri ve psikoz benzeri yaşantıları yordayacağı varsayılmıştır. Örneklem, 17-65 yaş arasında toplam 412 katılımcıdan (M= 28.79, SD= 9.50) oluşmaktadır. Araştırmanın sonucunda, çalışmanın değişkenleri arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Çocukluk travma skorları yüksek olan ve benlik ve başkaları modeli skorları düşük olan bireylerin eşik altı psikiyatrik belirtiler ve psikotik benzeri yaşantıları da skorları yüksek çıkmıştır. Ayrıca çalışma tarafından, duygusal istismarda alınan yüksek skorların ve bağlanmanın iki boyutunda (benlik ve başkaları modeli) alınan düşük skorların psikotik benzeri yaşantılar ve eşik altı psikiyatrik belirtilerde alınan yüksek skorları yordadığı doğrulanmıştır. Buna ek olarak, güvenli ve güvensiz bağlanma stiline sahip bireylerin arasında eşik altı psikiyatrik belirtiler ve psikoz-benzeri yaşantılar skorları açısından anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Bulunan sonuçlar, önceki araştırmalar ışığında tartışılmış ve gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Psychotic-like experiences are very common in the healthy population of society and can be seen without being clinically diagnosed. Besides, there are findings that these individuals may develop psychotic illness in the future. Moreover, psychotic symptoms may be accompanied by subclinical psychiatric symptoms. Therefore, many studies have emphasized the relationship between psychotic-like experiences, childhood trauma, and attachment dimensions (model of self and others). The purpose of this study was examining the relationship between five sub-dimensions of childhood trauma (emotional abuse, physical abuse, sexual abuse, emotional neglect and physical neglect), two dimensions of attachment (model of self nnd others), three sub-dimensions of psychotic-like experiences (positive, negative, and depressive) and nine sub-dimensions of subclinical psychiatric symptoms (anxiety, depression, hostility, interpersonal sensitivity, obsessive-compulsion, paranoid thoughts, phobic anxiety, psychoticism and somatization). In order to investigate the relationship between these variables, Community Assessment of Psychic Experiences, Symptom Assessment, Childhood Trauma Questionnaire, and Relationship Questionnaire were used as assessment tools. As an important note, in relationship questionnaire which consisting of four paragraphs related to four attachment styles (secure, preoccupied, dismissing and fearful attachment), among those four categories, the highest scores of participants were assigned to one of these attachment styles. In this study, these attachment styles were used of both for grouping secure and insecure attachment styles (preoccupied, dismissing and fearful) and for the formation of model of self and others. In this study, it was assumed that early childhood traumas and attachment dimensions would predict subclinical psychiatric symptoms and psychotic-like experiences. The sample was compromised of 412 participants (M= 28.79, SD= 9.50) between the ages of 17-65. As a result of the study, significant correlations were found among the variables of the study. Individuals who have high score on childhood trauma and low score on model of self and other also have high score on subclinical psychiatric symptoms and psychotic-like experiences. It was also confirmed by the study that high scores on emotional abuse and low scores on two dimensions of attachment (model of self and others) significantly predict high scores on psychotic-like experiences and subclinical psychiatric symptoms. Furthermore, significant differences were also found between individuals with secure and insecure attachment styles in terms of subclinical psychiatric symptoms and psychotic-like experiences scores. The results were discussed in the light of previous research and future directions were proposed for subsequent studies.