Menstruasyon döngüsü ve şema özellikleri ilişkisi
The relationship between menstruation cycle and schema properties
- Tez No: 441638
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARIŞ ÖNEN ÜNSALVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Literatürde şema özellikleri ile ilgili çalışmalar azdır. Şema özellikleri ve menstrüasyon ilişkisi bildiğimiz kadarıyla ülkemizde daha önce araştırılmamıştır. Özellikle premenstrüel sendromu olan kadınların adetlerinin ilk günü ve 15 gün sonra şema özelliklerinin değişip değişmediğine bakılması açısından bu çalışmanın yürütülmesinin faydalı olacağı öngörülmüştür. Benzer çalışmalarda bağlanma, erken döneme yönelik şemalar, psikolojik belirtiler gibi etkenlerden yola çıkılarak 110 kişi üzerinden yürütülmüştür.Sonuç olarak,Menstrüasyon öncesi ve menstrüasyondan 15 gün sonra şemaların anlamlı olarak değiştiği söylenebilir.Ayrıca premenstrüel sendrom ölçeğine göre değerler incelendiğinde 15. Günde anlamlı düzeyde bir azalma görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the literature, few studies about the schema properties. country as we know it in our schema properties and menstruation relationship has not been studied before. Especially on the first day of menstruation women with premenstrual syndrome, and 15 days after the scheme has changed in terms of the features to be seen whether it would be useful to conduct this study was provided. Connecting in similar studies, schemes for the early period , starting from factors such as psychological symptoms was carried out on 110 people . As a result, when the menses, menstruation before and 15 days after the scheme was significantly changed by belirtilir.ayrı examined the value scale according to premenstrual syndrome showed a significant reduction of 15 per day .