A coping skills enhancement program for individuals at risk for psychopathology: A pilot study
Psikopatoloji geliştirme riski olan bireyler için baş etme becerilerini güçlendirme programı: Bir pilot çalışma
  1. Tez No: 655924
  2. Yazar: NİLÜFER ZÜLFİKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OYA MORTAN SEVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Son çalışmalar, psikiyatrik semptomların kategorik bir yapıdan farklı olarak, sürekli bir düzende olduğunu göstermiştir. Eşik altı psikiyatrik belirtiler toplumun genelinde görülebilir. Psikotik bozuklukları araştıran önemli çalışmalar bulunmaktadır. Ancak, eşik altı semptomlara dair çalışmalar kısıtlıdır. Bu semptomlar, gelecekte bir psikolojik bozukluk geliştirmek adına risk faktörü olabilmektedir. Bu sebeple, söz konusu çalışma bireylerin psikopatoloji geliştirmeye olan yatkınlığına odaklanmıştır. Yapılan grup çalışmasında, çalışmanın bir parçası olarak hazırlanmış olan baş etme becerileri odaklı bir kitapçık kullanılmıştır. Çalışma, klinik olmayan örneklemdeki bireylerin baş etme becerilerini güçlendirmeyi hedeflemiştir. Toplumda Psişik Yaşantılar Ölçeği (CAPE-42), Semptom Değerlendirme Ölçeği 45 (SA-45), Otomatik Düşünceler Ölçeği (ODÖ) ve Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (SBÖ) kullanılarak ölçümler yapılmıştır. Toplam 6 katılımcı, çalışmaya gönüllü olarak katılmıştır. Deney grubu (N=3), ve kontrol grubu arasında, 1 aylık izlem ölçümlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Deney grubunun CAPE 42, SA-45 ve ODÖ skorları, grup çalışması sonrasında düşüş göstermiştir, ancak bu düşüş beklenen düzeyde olmamıştır.
Özet (Çeviri)
The recent studies showed that, psychiatric symptoms exist on a continuum rather than a strict categorical structure. Subclinical psychiatric symptoms can be seen in general population. There are many valuable studies that investigate the psychotic disorders. However little research effort was made about the subclinical symptomatology. These symptoms might be a risk factor in the development of a future psychological disorder. Hence, the current study focused on the vulnerability to psychopathology of individuals. It is aimed to investigate the effectiveness of a manual based group study that is focused on improving coping skills of the non-clinical individuals. Community Assessment of Psychic Experiences (CAPE-42) , Symptom Assessment 45 (SA-45), Automatic Thoughts Questionnaire (ATQ) and Ways of Coping Inventory (WCI) were used as assessment tools. A total of 6 participants voluntarily participated in the study. The experimental group (N= 3) and waiting-list control group (N= 3) did not show a statistically significant difference on the 1-month follow up assessments. The experimental group's scores of CAPE-42, SA-45, ATQ were decreased after the intervention, however the decrease was not at the expected level.