Manyetik rezonans görüntüsü alınacak 7-12 yaş hasta çocukların duygusal tepkilerin tespiti ve altında yatan nedenlerinin araştırılması
Defining the underlying causes of the emotional response(s) given by the children undergoing magnetic resonance imaging between the ages 7-12
- Tez No: 441644
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAVVA NÜKET İŞİTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Göztepe Eğitim ve Araştırma hastanesinde altı ay süresince yapılan bu araştırma ile manyetik rezonans görüntüleme cihazına giren çocukların, korku ve anksiyeteleri tespit edilerek, araştırmaya dahil edilen tüm çocukların depresyon ve kaygı düzeyleri istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamız, 7-12 yaş grubu arasındaki çocuk hastalardan; MRI'a giren 49 çocuk ve karşılaştırma olarak Pediatri bölümüne gelen 50 çocuktan oluşan örneklem grubu ile yapılmıştır. Çalışmaya çocuk hastaların anneleri de dahil edilerek, annelerin duygu durumları tespit edilmiş ve çocuklarının duygu durumları üzerindeki etkileri istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Tüm çocuklara Çocukluk Çağı Depresyon Ölçeği (ÇÇDÖ), Durumluk ve Sürekli Kaygı Envanteri (STAI) ve Duygusal Tepkiler anketi ve tüm annelere Durumluk ve Sürekli Kaygı (STAI), Beck Anksiyete Ölçeği ve Beck Depresyon Envanteri uygulanmıştır. MRI'ya giren çocuklar ve anneleri ile pediatriye gelen çocuklar ve annelerinin verdikleri yanıtlar değerlendirildikten sonra istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Çalışmaya katılan 99 çocuğun kişilik özellikleri, annelerinin 6-18 Yaş Çocuk ve Gençler için Davranış Değerlendirme Ölçeğine verdikleri yanıtlar doğrultusunda çıkarılmıştır. Çocukların en yoğun olarak“Ölüm ”den ve iğneli müdahalelerden korktuğu tespit edilmiştir. Annelerin ruh durumları bilhassa anksiyetede olması çocuğun ruh durumu üzerinde etkili olduğu gözlenmiştir. Çocuklar en çok hastanedeki seslerden rahatsız olduklarını ve rahatlamak için daha sessiz ortamlar ve müzik yayını istediklerini ifade etmiştir. Çocukların yapılacak müdahale hakkında bilgi sahibi olmamak yoğun anksiyete yaşamalarına başlıca sebebidir.
Özet (Çeviri)
With the six month study carried out at Göztepe Eğitim ve Araştırma hospital the fears and anxieties of the children undergoing magnetic resonance imaging have been determined. The depression and anxiety levels of all the childrenwithin this study has been statistically evaluated. The study was carried out with 49 children enduring MRI and 50 children that came to the pediatric ward from the ages ranging from 7 through 12. The mothers of the children have also been inducted to the research. The mothers' moods have been determined and their effects on the children's moods have been inspected. Children's Beck Depression, State and Anxiety Inventory have been applied to all the children contributing to this research and State and Anxiety Inventory, Beck Anksiyete and Depression Inventories to all the mothers. The responses given by the children and their mothers going through MR imaging have been statistically evaluated and compared to those at the pediatric ward. Again with this study the children's personality traits have been formulated according to the responses given by their mothers to the 6-18 Children's Behavior Inventory. The biggest fear of children has been depicted as death. Usage of needles is the most fearful hospital intervention in children. The mother's anxiety levels have a positive correlation with the problematic areas in the child's psychology. Children have indicated that the noises in the hospital environment cause them the most discomfort and they would prefer quiet environment and/or music. Also, the main cause of anxiety in children has been determined as not having sufficient procedural knowledge.