Yetişkin bireylerin sosyotropik-otonomik (Bağımlı-özerk) kişilik özelliklerinin, algılanan duygusal istismar seviyeleri ve takıntılı olma düzeyleri ilişkisi üzerine bir inceleme
A research on relationship between socio-tropic (Depentdent – autonomous) personality traits, perceived emotional abuse and obssesi̇veness
  1. Tez No: 441682
  2. Yazar: GÖZDE SEÇKİNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SELİN BİRGÜL BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sosyotropik kişilik özelliği, başka kişilerle olumlu ilişkilere girme gereksinimini ifade etmekte olup kişilerarası bağımlılık olarak da tanımlanmaktadır. Otonomik kişilik özellikleri ise bireyin kendine kurallar ve yasalar koyması, bağımsızlığı, kişisel haklarını koruma ve arttırma özellikleri olarak tanımlanmakta, bireyin bağımsız olma ve belirlediği amaçlara ulaşma ihtiyacını ifade etmektedir. Herkes yaşamı boyunca birçok kere istismara uğramıştır. İstismarın boyutu ve etkisi, mağdurda uzun süreli olumsuzluklar yaşanmasına neden olabilmektedir. Her türlü istismar, insanların kişilik yapılarını olumsuz yönde etkilemektedir. Duygusal istismar, diğer istismar türlerine göre daha uzun süre etki yaratabilmektedir. Takıntılı olma durumu genellikle herkeste belirli oranda görülmektedir. Ancak bu oran yükseldiğinde ve obsesif-kompulsif bozukluğa dönüştüğünde, ruhsal bir rahatsızlık olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, yetişkin bireylerin sosyotropik-otonomik (bağımlı-özerk) kişilik özelliklerinin, algılanan duygusal istismar seviyeleri ve takıntılı olma düzeyleri üzerindeki ilişkisini belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Ankara ilinde 500 yetişkin üzerinde anket çalışması yapılmış, elde edilen veriler analiz edilerek incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda yetişkin bireylerin sosyotropik-otonomik kişilik özellikleri ve algılanan duygusal istismar düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı, yetişkin bireylerin sosyotropik-otonomik kişilik özellikleri ile takıntılı olma düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Among personality traits, express the need to enter into positive relations with other people, and interpersonal dependency is defined as. Autonomic personality traits of individuals with self-put up rules and laws, independence, personal rights for the protection of properties and sale is defined as the individual's set goals to be independent and the need to achieve refers to. Everyone has been abused many times throughout life. The extent of abuse and impact on victims long-term negative effects may cause you to experience. All kinds of abuse, has a negative impact on the personality structures of the people. Emotional abuse can have an impact longer than other abuse types. Usually it is observed that there is a certain level everyone has the state of being obsessed. However, when this ratio increases, and obsessive-compulsive disorder when he turns into a mental disorder is regarded as. In this study, among adult individuals-autonomic (dependent-autonomous) personality traits, perceived emotional abuse was aimed to determine the relationship between levels and the levels of being obsessive. For this purpose, a survey on 500 adults in the province of Ankara is made by analyzing the obtained data were investigated. As a result of the analysis, adult individuals among the levels of perceived emotional abuse is not a significant relationship between personality traits and autonomic, among adult individuals-autonomic personality traits of being obsessed with reached the conclusion that there is a significant relationship between the levels.