Yetişkin bireylerde duygusal otantiklik: Sosyotropik kişilik özelliği ve öz-şefkat
Emotional authenticity in adult individuals: Sociotropic personality traits and self-compassion
  1. Tez No: 916385
  2. Yazar: SENA KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM EVİN AKBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırma kapsamında, yetişkin bireylerin duygusal otantiklik düzeylerinin, sosyotropik kişilik ve öz şefkat değişkenlerinin yordama gücü incelenmiştir. Ayrıca bireylerin sosyotropik kişilik, öz-şefkat ve duygusal otantiklik düzeylerinde cinsiyete, yaşa, kardeş sayısına, doğum sırasına, yaşanılan coğrafi bölgeye ve algılanan ebeveyn tutumuna göre anlamlı bir farklılık olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmanın bir diğer amacı ise duygusal otantiklik kavramının Psikoloji ile Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık alan uzmanları tarafından nasıl anlamlandırdıklarının ortaya konmasıdır. Tez çalışması 2 aşamalı gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada veri toplama araçları olarak 'Kişisel Bilgi Formu', 'Sosyotropi-Otonomi Ölçeği', 'Öz-Anlayış Ölçeği', 'Duygusal Otantiklik Ölçeği' kullanılmış olup değişkenlerin cinsiyete, yaşa, kardeş sayısına, doğum sırasına, yaşanılan coğrafi bölgeye ve algılanan ebeveyn tutumuna göre farklılaşma durumu incelenmiştir. Sonrasında sosyotropik kişilik özelliği ve öz-şefkatin duygusal otantikliği yordama düzeyinin incelenmesi amacıyla çoklu regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın 2. aşamasında 'Psikoloji ile Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık alan uzmanlarına duygusal otantikliği nasıl anlamlandırdıklarını belirleyebilmek amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, sosyotropik kişilik özellikleri ilişki durumu, eğitim düzeyi, yaşamın büyük çoğunluğunun geçirildiği yer ve algılanan anne tutumu değişkenlerinde belirli alt boyutlarda farklılaşma görülmektedir. Öz-şefkat düzeyleri ise cinsiyet, iş durumu, ilişki durumu, algılanan sosyoekonomik düzeye, yaşamın büyük çoğunluğunun geçirildiği yer ve algılanan ebeveyn tutumuna göre farklılaşmaktadır. Duygusal otantiklik düzeyleri genel olarak cinsiyet, ilişki durumu, eğitim düzeyi, algılanan sosyoekonomik durum, yaşamın büyük çoğunluğunun geçirildiği yer ve algılanan anne tutumuna göre farklılaşmaktadır. Ayrıca, sosyotropik kişilik özellikleri ile öz-şefkat ve duygusal otantiklik arasında negatif yönlü anlamlı ilişkiler bulunmuş, bireylerin sosyotropik kişilik özellikleri arttıkça öz-şefkat ve duygusal otantiklik düzeylerinin azaldığı tespit edilmiştir. Yordayıcılık analizine göre, sosyotropik kişilik özellikleri ve öz-şefkat, bireylerin duygusal otantiklik düzeylerini anlamlı bir şekilde yordamaktadır ve bu değişkenlerin açıklanan varyansa katkısı %23 olarak belirlenmiştir. Nitel bulgular ise duygusal otantikliğin tanımı, karakteristik özellikleri ve etkileyen faktörler çerçevesinde değerlendirilmiş; uzmanlar, duygusal otantikliğin bireysel ve sosyal yaşantı üzerinde önemli etkileri olduğunu vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the predictive power of adult individuals' emotional authenticity levels, sociotropic personality and self-compassion variables. In addition, it will be examined whether there is a significant difference in the sociotropic personality, self-compassion and emotional authenticity levels of individuals according to gender, age, number of siblings, birth order, geographical region and perceived parental attitude. Another aim of the research is to reveal how the concept of emotional authenticity is interpreted by the experts in Psychology and Psychological Counseling. This research will be done using mixed method. 'Personal Information Form', 'Sociotropy-Autonomy Scale', 'Self-Comprehension Scale', 'Emotional Authenticity Scale' and 'Semi-Structured Interview Form for Psychology and Guidance and Psychological Counseling Professionals' were the data collection tools in the research. will be used. The results will be discussed in line with the domestic and international literature and suggestions will be presented. According to the study's findings, sociotropic personality traits exhibit variations in specific subdimensions based on relationship status, education level, place of residence, and perceived maternal attitude. Self-compassion levels significantly differ by gender, employment status, relationship status, perceived socioeconomic status, place of residence, and perceived parental attitudes. Similarly, emotional authenticity levels vary according to gender, relationship status, education level, perceived socioeconomic status, place of residence, and perceived maternal attitude. Additionally, a significant negative correlation was found between sociotropic personality traits, self-compassion, and emotional authenticity, indicating that as individuals' sociotropic personality traits increase, their self-compassion and emotional authenticity levels decrease. Regression analysis demonstrated that sociotropic personality traits and self-compassion significantly predict individuals' emotional authenticity levels, collectively explaining 23% of the variance. Qualitative findings were analyzed in relation to the conceptualization of emotional authenticity, its defining characteristics, and influencing factors. Experts emphasized the critical role of emotional authenticity in both individual well-being and social interactions.