The influence of modularity representation and presentation medium on the understandability of business process models
Modülerlı̇k gösterı̇mı̇ ve sunum ortamının ı̇ş sürecı̇ modellerı̇nı̇n anlaşılabı̇lı̇rlı̇ğı̇ne etkı̇sı̇
  1. Tez No: 441779
  2. Yazar: AHMET DİKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR DEMİRÖRS, YRD. DOÇ. DR. OKTAY TÜRETKEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Hedef kitle için anlaşılabilir iş süreci modellerinin oluşturulmasını birçok faktör etkilemektedir. Özellikle bir süreç karmaşık olduğunda ve onun modeli yapısal olarak büyüdüğünde, o süreç modelinin anlaşılabilirliği kritik hale gelir. Modülerlik uygulanarak böyle modelleri hiyerarşik (örneğin alt süreçler kullanarak) göstermenin bu modellerin anlaşılabilirliğine katkı yaptığı kabul edilir. Bu varsayımı araştırmak için, 115 pratisyen ve 140 öğrencinin katılımı ile kontrollü deneyler gerçekleştirdik. Deney materyallerimiz, BPMN v2.0 (Business Process Model and Notation) ile modellenmiş iki tane büyük ölçekli ve gerçek hayatta uygulanan iş süreci modeli içermektedir. Her bir süreç, üç modülerlik formu kullanılarak modellenmiştir: tam bütüncül, aktivitelerin BPMN grupları ile kümelendiği bütüncül ve ayrı görüntülenen BPMN alt süreçlerinin kullanıldığı modüler form. Amaç, BPMN işbirliği (collaboration) diyagramlarındaki çeşitli modülerlik gösterimlerinin süreç modellerinin anlaşılabilirliğini etkileyip etkilemediğini ve nasıl etkilediğini incelemektir. Modülerlik gösterimi formlarına ek olarak, model anlaşılabilirliğini potansiyel olarak etkileyen sunum ortamını (bilgisayar veya kağıt) da bir faktör olarak inceledik. Deneylerin sonuçları, pratisyenlerin en ideal olarak bir işbirliği diyagramı formatındaki BPMN modelini anlaması için modelin 'bütüncül' formlarda (grup kullanmak veya kullanmaksızın) 'kağıt' ortamında sunulmasının önerildiğini göstermektedir. Çalışmamızın sonuçları, ampirik bulgulara dayanan süreç modelleme kılavuzlarının geliştirilmesinde kullanılabilir. Ayrıca, sistematik literatür taramamızın bulguları anlaşılabilir süreç modeli oluşturmayı amaçlayan pratisyenler için kazanımlar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Many factors influence the creation of understandable business process models for an appropriate audience. Understandability of process models becomes critical particularly when a process is complex and its model is large in structure. Using modularization to represent such models hierarchically (e.g. using sub-processes) is considered to contribute to the understandability of these models. To investigate this assumption, we conducted a family of controlled experiments with participation of 115 practitioners and 140 students. Our experimental material involved 2 large-scale real-life business process models that were modeled using BPMN v2.0 (Business Process Model and Notation). Each process was modeled in 3 modularity forms: fully-flattened, flattened where activities are clustered using BPMN groups, and modularized using separately viewed BPMN sub-processes. The objective is to examine if and how different forms of modularity representation in BPMN collaboration diagrams influence the understandability of process models. In addition to the forms of modularity representation, we also looked into the presentation medium (paper vs. computer) as a factor that potentially influences model comprehension. The results of our experiments indicate that for business practitioners, to optimally understand a BPMN model in the form of a collaboration diagram, it is recommended to present the model in 'flattened' forms (with or without the use of groups) in the 'paper' format. Results of our study can be used to develop process modeling guidelines based on empirical findings. Moreover, findings of our systematic literature review will provide insights for practitioners who aim to generate understandable process models.