Meme kanserli olguların lenfosit hücrelerinde kardeş kromatid değişimi sıklığı
  1. Tez No: 44178
  2. Yazar: ARZU ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜVEN LÜLECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Oncology, Medical Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Patolojik olarak meme kanseri teşhisi konmuş 24 kanserli olguda meme operasyonu öncesi alınan kan lenfositlerinde KKD analizi yapılmıştır. Kontrol grubunu her olgu için aynı yaşta ve cinsiyette sağlıklı sigara içmeyen bireyler oluşturmuştur. Meme kanserli olgulardaki ortalama KKD değeri 9.64±1.315, kontrol grubunda ise 7.76±0.847 oranı saptanmış ikisi arasındaki fark, meme kanserli olgularda yüksek bulunmuştur (p0.05), diğer gruplar arasında anlamlı fark gözlenmiştir (p0.05). Pre ve post menapoz dönemde kansere yakalananların ortalama KKD leri arasında ters bir korelasyon görülürken sigara tüketimi ve mesleki durumun meme kanserine yakalanma riski konusunda her hangi bir ilişkisi saptanamamıştır. Bulgular konu ile ilgili çalışma yapan diğer araştırmacıların verileri ile karşılaştırılarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Sister chromatid exchange (SCE) analysis of 24 patients with the histopathologically confirmed diagnosis of breast carcinoma were examined in pariferal blood lymphocytes that are obtained prior to mastectomy. Control group was consisted of healthy, non-smoker individuals with similar age and sex. The average SCE rate of 24 breast carcinoma cases was found to be 9.64 ± 1.315 and it was obviously higher than the mean value of controls that was 7.70 ± 0.847. When the mean SCE rates of patients and controls were compared with regard to the chromosomal groups, the difference was statistically significant between each group (p0.05). The patients were classified according to the stage, 4 of them were in stage I, 13 of stage n, 4 of stage III. The mean SCE rates of stages I, II and III were 9.59 ± 2.51, 9.62 ± 1.32, 8.31 ± 0.71 respectively. There was no significant variation in SCE values of different stages. An inverse correlation was found between the mean SCE rates of the pre and post menopausal patients having breast cancer. On the other hand no meaningful correlation was detected between the risk of developing breast cancer and the cigarette consumption or profession. Our results were discussed with previous reports on the same subjects.