Agresif seyirli luminal a alt tip meme kanserlerinde PTEN ve P53'ün prognostik önemi
Prognostic importance of PTEN and P53 in aggressive luminal a subtype breast cancers
- Tez No: 819675
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ALTINAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Meme kanserinde prognostik ve prediktif faktörler iyi bilinmesine rağmen Luminal A alt tip meme kanserlerinde agresif davranış hakkındaki veriler sınırlıdır. Bu çalışmada Luminal A alt tip meme karsinomu olan hastalarda tedaviye direnç ve agresif davranışı öngörebilecek histomorfolojik ve klinikopatolojik parametrelerin yanısıra, meme karsinomu gelişimi ile ilişki yolaklarda rol alan iki majör protein ekspresyonunu araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: 2016 – 2017 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Dr. Sadi Konuk Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Tıbbi Patoloji Kliniği'nde tanı almış, internal kontrolü ile birlikte yeterli oranda tümör dokusu içeren toplam 114 meme karsinom olgusu çalışmaya dahil edildi. Histopatolojik parametrelere ilave olarak tümör hücrelerinde immunohistokimyasal olarak PTEN ve p53 ekspresyonun boyama kuvveti ve yüzdelerine göre skorlama yapılarak PTEN ve p53 ekspresyon durumu değerlendirildi. Bulgular: 5'i Luminal A alt tipte olmakla beraber 18 olguda rekürrens saptadık. Tümör infiltre eden lenfosit yoğunluğu %50 ve altında olanların genel sağkalım ve hastalıksız sağkalım değerlerini, %50 üstünde olanlardan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük bulmakla beraber, rekürrens gelişen toplam 18 vakanın tamamında %50 ve altında saptadık. Luminal A alt tipteki rekürrens gelişen 5 vakanın hepsinde PTEN IRS skor 0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Although prognostic and predictive factors in breast cancer are well known, data on aggressive behavior in Luminal A subtype breast cancers are limited. In this study, we aimed to research the histomorphological and clinicopathological parameters that may predict treatment resistance and aggressive behavior in patients with Luminal A subtype breast carcinoma, as well as to research the expression of two major proteins involved in the pathways associated with breast carcinoma development. Materials and Methods: A total of 114 breast carcinoma cases diagnosed in the Health Sciences University Bakırköy Dr. Sadi Konuk Health Practice and Research Center Medical Pathology Clinic between 2016 and 2017, which contained sufficient tumor tissue with internal control were included in the study. In addition to histopathological parameters, PTEN and p53 expression status was evaluated by immunohistochemically scoring according to the staining strength and percentages of PTEN and p53 expression in tumor cells. Results: We had 18 cases with recurrence, 5 of which were Luminal A subtype. We found statistically significantly lower overall survival and disease-free survival values of those with ≤50% tumor infiltrating lymphocytes density when compared to those with >50%, in addition, we found that tumor infiltrating lymphocytes density were ≤50% in all 18 cases with recurrence. While PTEN IRS score was 0,05).