Al, Ga, In ve As safsızlıklarının beta-Si3N4 bileşiğinin elektronik ve optik özelliklerine etkisinin yoğunluk fonksiyonel teorisi ile incelenmesi
The investigation of the effect of Al, Ga, In and As impurities on electronic and optical properties of beta-Si3N4 compound with density functional theory
  1. Tez No: 441824
  2. Yazar: ECE KUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFER BORA LİŞESİVDİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, saf, Al, Ga, In ve As safsızlığı içeren Si3N4 kristalinin elektronik ve optik özellikleri, yoğunluk fonksiyonel teorisi (DFT) ile yerel yoğunluk yaklaşımı (LDA) kullanan hesaplamalar ile yapılmıştır. Hesaplamalarda hekzagonal yapıda olan beta-Si3N4 kristal yapısı kullanılmıştır. Safsızlık atomları için kararlı durumlar ilgili yapıların oluşum enerjisi ve ilgili atomların bağlanma enerjisi kullanılarak belirlenmiştir. Saf ve safsızlık içeren kristal yapıların elektronik bant yapıları ve durum yoğunlukları gibi temel elektronik özellikleri belirlenmiştir. Elektronik özellik hesaplarına ek olarak, kararlı safsızlık durumları için foton enerjisine bağlı dielektrik fonksiyonun reel ve sanal kısımları kullanılarak statik dielektrik katsayısı, foton enerjisine bağlı kırılma indisi, sönüm katsayısı, soğurma katsayısı ve yansıma katsayısı gibi optik özellikler incelenmiştir. Beta-Si3N4 kristalinin elektronik ve optik özelliklerinin safsızlıklar ile önemli ölçüde değiştiği görülmüş, ilgili elektronik ve optik uygulamalardaki olası etkileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the electronic and optical properties of Si3N4 crystal with and without Al, Ga, In and As impurities are explained with the help of the density fuctional theory (DFT) calculations which use local density approximation (LDA). Hexagonal beta-Si3N4 crystal structure was used in the calculations. Stable positions for the impurity atoms were calculated using the formation energy and binding energies of the related structures and atoms. Basic electronic properties like electronic band structures and density of states (DOS) were determined for pure structures and structures with impurities. In addition to electronic property calculations, optical properties like static dielectric coefficient, photon energy dependent refractive index, extinction coefficient, absorption coefficient and reflection coefficient were calculated with photon energy dependent real and imaginary dielectric functions. The electronic and optical properties of the beta-Si3N4 crystal were found to change drastically with the introducing impurities to the system, and the possible related electronic and optical applications were discussed.