Açık ofislerin iç mekan çevresel faktörlerinin kullanıcıların algısal değerlendirmeleri üzerindeki etkilerinin tespit edilmesi
The determination of the effects of open office spaces on users' perceptual evaluation of the environmental factors
  1. Tez No: 441843
  2. Yazar: GÜLCAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, İç Mimari ve Dekorasyon, Wood Products, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Teknolojik gelişmeler ışığında, bürokrasi ve hiyerarşinin etkili olduğu ofis tiplerinden; ekip çalışmasına uygun ve fonksiyonel ekipmanlarla donatılmış ofis tiplerine geçiş hızla yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu çalışmada, donatı elemanları ve renkleri aynı ancak bölücü panel yükseklikleri farklı olan 3 değişik tip açık ofis ortamının kullanıcıların iç mekan çevresel faktörlerini değerlendirmeleri üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu maksatla, Aselsan Gölbaşı Yerleşkesi araştırma kapsamına alınmış olup, kullanıcıların açık ofis ortamlarını algısal değerlendirmeleri bir anket yardımıyla ölçülmüştür. Elde edilen verilere göre, 110 cm ve 140 cm yüksekliğindeki panellerle oluşturulmuş ofisleri kullanan kullanıcılar ortamı daha ilginç, aydınlık, sıcak-samimi bulurken; 165 cm yüksekliğindeki panellerle oluşturulmuş ofisleri kullanan kullanıcıların ise ortamı daha düzenli, planlı, sessiz-sakin ve seyrek olarak değerlendirdikleri görülmektedir. Buna göre, 110, 140 ve 165 cm ölçülere sahip panelleri kullanan kullanıcıların değerlendirmeleri arasında istatistiksel açıdan farklılıkların olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, kullanıcıların yaş, cinsiyet ve eğitim durumlarına göre açık ofis çevresel faktörlerini değerlendirmeleri arasında da istatistiksel açıdan farklılıkların olduğu, sonuçta erkeklerin kadınlara, lisans eğitimlilerin lisansüstü eğitimlilere ve gençlerin ise orta yaşlılara göre fiziksel çevre faktörlerini daha olumlu algılayarak değerlendirdikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the light of technological developments, transition is becoming more popular from the types of offices which are affected by bureaucracy and hierarchy to the types of offices which are appropriate to teamwork and equipped with functional equipment. This study aims to determine the effects of indoor environmental factors on human who are the users of three different offices which have the same equipment and colors but semi-wall panels of different height. For this purpose, the users' perceptual evaluations of the offices were measured by a survey in Aselsan Gölbaşı Area, which was used as a place of research. According to the data obtained, the users who used 110 cm and 140 cm of semi-wall panels feel that the environment is more interesting, bright and friendly than the users who used 165 cm of semi-wall panels because they feel that the environment is more regular, planned, quiet and sparse. Therefore, there are statistically significant differences between the users' evaluations who use 110 cm, 140 cm and 165 cm of semi-wall panels. Moreover, the users' evaluation of office environment has statistically significant differences depending on their age, gender and education level. Thus, it was determined that men, licence educates, graduate educates and young people feel more positive than women, licence educates, graduate educates and middle-aged people.