Ulusal AR-GE fonlarının aktarılacağı öncelikli sektörlerin belirlenmesine yönelik bir model önerisi
A model proposal for the determination of the primary sectors which research and development funds will be transferred to
  1. Tez No: 441851
  2. Yazar: HAMDİ KURTCEBE AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FULYA ALTIPARMAK BAYKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Teknolojik rekabetin bu kadar çok yoğunlaştığı günümüzde, ülkeler teknik ve bilimsel anlamda kendi yetenekleri doğrultusunda bazı stratejik hedefler belirlemekte ve bazı stratejik eylem dokümanları hazırlamaktadırlar. Bu hazırlanan dokümanlar, ülke yönetimleri tarafından teknoloji geliştirme ve yönetimi anlamında ne gibi stratejiler uygulanacağı ve hangi sektörlerin fonlanmasına ulusal çıkarlar dâhilinde öncelik tanınacağı gibi önemli sorulara yanıt aramaktadır. Türkiye de 2011-2016 yılları arasındaki Ulusal Bilim, Teknoloji ve Yenilik Stratejisi dokümanını oluşturarak bu anlamda planlamasını gerçekleştirmiştir. Bu tür stratejik planlamalar bir ülkenin geleceği için vazgeçilmez unsurlardır. Çünkü, sınırlı olan ülke kaynaklarının (nitelikli insan gücü, doğal kaynaklar, bütçe ve zaman vb.) ekonomik ve sosyal faydaya dönüştürülmesi günümüz koşullarında zorunlu hale gelmiştir. Bu tezin amacı, uluslararası sınıflandırmalarda“yüksek teknolojili sektör”olarak tanımlanmış sektörlerden hangisinin öncelikli olarak fonlanması gerektiğinin Analitik Ağ Prosesi (AAP) metodu ile belirlenmesidir. Kurulan AAP modelinde kullanılan değerlendirme kriterleri ve alternatif sektörler yapılan literatür araştırmasına dayalı olarak elde edilmiştir. AAP modelinin uygulanması sonucunda öncelikli sektörler sırasıyla; bilgisayar ve optik aletlerin üretimi, temel ilaç sanayi, elektrikli ekipmanların üretimi ve medikal ve diş sağlığı ekipmanlarının üretimi olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, technological competition has intensified extensively and countries have been determining some strategic aims in line with their capabilities and preparing some strategic action documents. This prepared documents have been searching for answers to important questions about which tech development and managing issues must be executed by the governments and which sectors must be financed in line with national benefits. In this sense, Turkish government had carried out its future projection by preparing national science tech and innovation strategy document between 2011-2016. Such strategic projections are indispensable issues for the future of a country, because the transormation of limited national resources (qualified human resources, natural resources, budget and time constraints etc.) to economic and social benefits have become compulsory nowadays. The goal of this thesis is the determination of which alternative sectors called as“hight technology sectors”by the international authoritites must be prioritized in terms of R&D funding with Analytical Network Process method. Alternative sectors and evaluation criteria that are used at Analytical Network Process model have been determined based on literature review performed. As a result of the execution of the ANP model, primary sectors are found to be the manufacturing of computers and optical devices, basic medicine industry, the manufacturing of electrical equipment and the manufacturing of devices related with medical and dental health respectively.