Kurumsal ağlarda uzak ve merkezi işlem birimlerinin sanallaştırılması
The virtualization of distant and central processing unit in institutional network
- Tez No: 441860
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
İnce istemci mimarisi, sanallaştırma teknolojisi yoluyla uzak birimlerdeki kullanım davranışlarını izleyerek bilişim ağı altyapısındaki kaynak kullanımını optimize etmeyi amaçlayan bir yapıdır. Bu yapısı dolayısıyla ince istemci merkezli mimariler geniş ağlarda kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada, kurumsal bir ağ üzerindeki uzak ve merkezi işlem birimlerinde ince istemci temelli bir mimari oluşturulmuş ve kullanım testleri gerçekleştirilmiştir. Uygulaması gerçekleştirilen mimari, merkezi sanal sunucu yönetim tabanlı olup bu sanal sunucular üzerinde kullanıcı isteği üzerine oluşturulan ince istemciler yer almaktadır. Bu ince istemciler, i) aynı anda çalıştırılarak ve ii) çalışma yükleri rastgele artırılıp azaltılarak iki farklı şekilde test edilmiştir. Testler sonucunda sistemin yaklaşık %88 daha az enerji tükettiği ve etkin donanım kullanımı sunduğu, sistemin çalışma esnasında yaklaşık 3 kat daha fazla bant genişliğine ihtiyaç duyduğu görülmüştür. Güncelleme ve donanım değişimlerinden etkilenmemesi nedeniyle kullanıcılar, çok daha etkin ve sorunsuz çalışma imkânı bulmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Thin client architecture is a structure that aims the optimization of resource utilization in ICT network infrastructure by monitoring the usage behavior of the remote units through virtualization technology. This structure has therefore been used in thin-client architecture based large networks. In this study, a thin-client based architecture has been performed and tested for the central and remote units on an institutional network. In the structure, central virtual servers and thin clients that were built on those servers at users' requests take place. These thin clients were tested by operating them to work simultaneously and by increasing and decreasing their working loads randomly. Test results show that system saves about 88% energy but almost triples the bandwidth needed for an efficient operation. During the tests, it has been observed that the users have had a trouble-free and effective working environment since users are free from the soft and hardware updates.