Hedef çevresinde radyasyon doz dağılımının ölçülmesi
The measurements and comparison of the doses at the surrounding of the target volume
- Tez No: 441859
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜNEŞ TANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çalışmanın amacı, LINAC' dan elde edilen x- ışınları kullanılarak yapılan tedavilerde hedef noktaya verilen dozlardan çevre noktaların aldıkları saçılma dozlarının incelenmesidir. Bunun için iki deney yapılmıştır. Birincisinde, dedektör olarak Al2 O3 :C kullanılmış ve doz değerlerini bulmak için lüminesans sayımlarının okunması hem Riso TL/OSL sistemi hem de iyon odası kullanılarak yapılmıştır. İkinci deneyde BeO diskleri kullanılmış ve ölçümler iBeOx/OSL sistemi ile okunmuştur. Hedef noktaların komşuluğundaki noktaların aldıkları doz değerleri Çizelgeler halinde verilmiş ve kıyaslanmıştır. Her iki deneyin sonuçlarına göre de, beklendiği gibi hedef etrafının aldığı dozlar önemsenmesi gereken düzeyde bulunmuştur. Hedefe verilen doz değeri artırıldığında komşu noktaların soğurduğu doz değerlerinin de arttığı görülmektedir. Ayrıca, OSL yönteminin medikal alanda kullanımının uygun olduğu söylenebilir ve saçılma dozlarının belirlenmesinde de güvenilir bir yöntem olarak kullanılabilir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the scattering doses of surrounding points of the target point exposed to x-rays from LINAC. Therefore, two experiments have been performed. In the first experiment, Al2O3:C has been used as detector material and the readout of luminescent counts has been made using both Riso TL/OSL system and ionized chamber for the determination of dose values. In the second experiment, BeO disks have been used and the measurements have been read with iBeOx/OSL system. The dose values of neighbourhood points of the target points have been given as Tables and compared. According to the results of both experiments, the doses received by target surround was found to be at important level as expected. It was seen that the absorbed doses of neighbourhood points increase with the increment of dose value which is given to the target. Besides, it could be said that the usage of OSL method in medical application is appropriate and also, it could be used as a reliable method for the determination of scattering doses.