Genetik algoritma kullanılarak içerik tabanlı kitap tavsiye sistemi geliştirilmesi
The development of content based book recommendation system using genetic algorithm
  1. Tez No: 441875
  2. Yazar: CELALETTİN AYGÜN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. OKTAY YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
İnternet kullanıcılarının ihtiyaç duydukları içeriklere doğru ve hızlı bir şekilde ulaşması günümüzde kritik bir konu haline gelmiştir. Bu amaçla tavsiye sistemleri; müzik, kitap, film, turistik gezi veya planlama, e-ticaret, eğitim ve daha pek çok alanda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Tavsiye sistemleri yaklaşımı, kullanıcının geçmişteki seçim, beğeni ve değerlendirmelerinin yorumlanarak, ilgisi doğrultusunda sonraki seçimlerini öngörme temeline dayanır. Gerçekleştirilen bu çalışmada, yüksek oranda tatmin edici sonuçlar üreten, yeni bir kitap tavsiye sistemi önerilmektedir. Sistem, kullanıcının okumuş olduğu kitapları ve değerlendirmeleri dikkate alarak, kullanıcının ilgi duyacağı yeni kitapları okuyucuya öneri olarak sunmaktadır. Bu çalışmada tavsiye sistemi genetik algoritma kullanılarak gerçekleştirilmiş, geliştirilen sistemin literatürde yer alan yaygın tavsiye sistemi problemlerine karşı da etkin sonuçlar üretebildiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The accurate and quick access of the internet users to the contents they need has become a critical issue nowadays. For this purpose, recommendation systems are widely used in music, books, films, touristic travel or planning, e-commerce, education, and many more areas. The recommender systems approach is based on the ground of predicting the users' choices by interpreting their history of choices, likings and reviews. In this study, a novel recommender system that produces highly satisfying results is proposed. The system offers new books that the users will be interested in by considering the books they have read and their reviews. In this study, the recommender system is implemented by using genetic algorithm and it is indicated that the developed system can create efficient solutions for the common problems of the recommender systems in the literature.