Ahşap CNC işleme makinelerinde takım yolu ve kesme parametrelerinin yüzey pürüzlülüğüne etkisinin belirlenmesi
Determination of effects tool path and cutting parameters on surface roughness in wood CNC processing machines
- Tez No: 441886
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ÖZGÜR İMİRZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, CNC ahşap işleme makinelerinde, orta yoğunluktaki lif levhanın (MDF) yüzeyinde yapılan cep işlemede; kesici takım, devir sayısı, ilerleme hızı, yanal adım mesafesi, takım yolu ve talaş derinliği faktörlerinin yüzey pürüzlülüğüne etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla öngörülen kesici takım: Parmak kesici, jilet kesici ve helisel kesici; takım yolu: Dış hatlar takım yolu, çizgisel takım yolu ve spiral takım yolu; devir sayısı: 18000 dev/dk ve 24000 dev/dk; ilerleme hızı: 8000 mm/dk, 10000 mm/dk; yanal adım mesafesi (Kesici ağız çapı: 16 mm): % 50, % 70; talaş derinliği ise 4 mm ve 8 mm olarak alınmıştır. Yüzey işlemede 144 adet deney örneği işlenmiş olup, her bir örnekten 10 adet olmak üzere 1440 adet ölçüm yapılmıştır. Sonuç olarak; en az pürüzlülük değerini veren kesici takım türü jilet kesici olup; bu değeri meydana getiren parametreler ise dış hatlar takım yolu, 24000 dev/dk'daki devir sayısı, 8000 mm/dk'daki ilerleme hızı, % 50 yanal adım mesafesi ile 8 mm'lik talaş derinliğinin olduğu parametre grubunda ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the effects of cutting tool, rotation speed, feed rate, side step distance, tool path and cutting depth factors on surface roughness at pocket processing which is done on the surface of medium density fibreboard (MDF) in CNC woodworking machines. For this aim, predicted cutting tool are based on as end mill, blade mill cutter and helical mill cutters, and tool paths are based on as external line paths, linear path and spiral path; rotation speed is between 18000 to 24000 RPM; feed rate is between 8000 to 10000 mm/min.; sidestep distance is between 50% to 70% (cutting edge diameter is 16 mm); cutting depth is between 4 mm to 8 mm. During surface processing, 144 experiment samples are processed and 10 measurements are conducted for each sample, amounting to a total of 1440 measurements. According to the results obtained, the cutting tool type which gives the least roughness value is found to be blade mill cutter, and the parameters constituting this value are external tool path, number of rotation at 24000 rpm, feed rate at 8000 mm/min, 50% side step distance and 8 mm cutting depth.