Credit default swap valuation: An application via stochastic intensity models
Kredi temerrüt swap priminin hesaplanması: Bir stokastik yoğunluk modeli uygulaması
  1. Tez No: 441929
  2. Yazar: MERVE NAMUSLU
  3. Danışmanlar: DR. SEZA DANIŞOĞLU, DR. HANDE AYAYDIN HACIÖMEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, İşletme, Mathematics, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı indirgenmiş nakit akımı yöntemi kullanılarak kredi temerrüt swap priminin hesaplanmasını stokastik yoğunluğa bağlı olan indirgenmiş formdaki temerrüte düşme olasılığı fonksiyonu ile incelemektir. Ayrıca kullanılan bu modelin piyasa kredi temerrüt swap primlerini tahmin edebilme becerisi bono ve tahvil ve kredi temerrüt swap verileri kullanılarak test edilmiştir. Kredi riski modellemesinde CIR (Cox-Ingersoll-Ross) modeli kullanılmıştır. Bu tezde kredi temerrüt swap priminin indirgenmiş formdaki bir model ile hesaplanmasındaki temel neden bu modellerin daha pratik, daha kolay uygulanabilir ve çözümlenebilir olmasıdır. Kalibrasyon aşamasında herbir firmanın bono ve tahvilleri, CIR temerrüt yoğunluğu hesaplama modelinin optimal parametre grubunu belirlemek için kullanılmıştır. Bu amaçla, firmaların stokastik temerrüt olasılıkları en küçük kareler yöntemi kullanılarak hesaplanmıştır. Analizde Dow Jones 30 endeksinde bulunan firmalardan Coca-Cola Company ve JPMorgan Chase ullanılmıştır. Stokastik yoğunluk fonksiyonlarını hesaplamak için kullanılan günlük bono ve tahvil verileri ve modelin aşarısını test etmek için kullanılan kredi temerrüt swap kontratı verileri her firma için Thomson Reuters veri tabanından alınmıştır. Modelin başarısı iki farklı zaman aralığında test edilmiştir. Birinci zaman aralığı Temmuz- Eylül 2008 (kriz öncesi) ve ikinci zaman aralığı Ocak-Mart 2016 (kriz sonrası) şeklindedir. Risksiz faiz oranı olarak New York Merkez Bankası bankalararası para piyasası faiz oranları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to study the pricing of a single-name credit default swap (CDS) contract via the discounted cash flow method with reduced-form survival probability functions depending on stochastic intensity. The ability of the model in predicting the market-observed spreads is tested as well by using bond and CDS data from the US market. In credit risk modeling, the CIR (Cox-Ingersoll-Ross) model is used. The main reason for using a reduced-form model in pricing the CDS contracts is the advantages of such models in terms of being more flexible, practical and tractable. In model calibration, each sample firm's bond price is used while determining the optimal set of parameters for the CIR default intensity process. For this purpose, the firm's stochastic default probabilities are estimated within the least squares framework. Data on two of the Dow Jones 30 Index constituents, the Coca-Cola Company and JPMorgan Chase, are used in the analyses. The term structure of daily bond prices that are used to estimate the hazard rate parameters and the daily prices of the firms' CDS contracts that are used to test the success of the model are obtained from Thomson Reuters. The model's success is tested over two distinct time periods. The first period is from July 2008 to September 2008 (pre-crisis) and the second period is from January 2016 to March 2016 (post-crisis). The proxy for the risk-free interest rate is the federal funds rates.