Balconies consigned to oblivion in iranian residential buildings the case of Tehran, Iran
İran konut yapılarında kendi kaderine terk edilmiş balkonlar Tahran, İran vakası
  1. Tez No: 441942
  2. Yazar: MELODY SAFARKHANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA ERKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırma mimari unsurların değişmez parçalarından biri olan balkonların İran konut yapılarındaki örneklerinin günümüzdeki durumunu eleştirel olarak incelemektedir. Balkonlar fonksiyonel özelliklerinden daha çok umumi bir ara mekân olarak işlev görür ve insanların fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlarını karşılayan bir alandir. İran-Tahran'da bulunan apartmanların balkonlarının günümüzdeki durumu göstermektedir ki, bu balkonlar kullanışlı olmayan özellikleri ve kullanıcıları için anlamı olmayan varlıkları sebebiyle kaderlerine terk edilmiştir. İran-Tahran'daki balkonların günümüzdeki resmi ve fonksiyonel durumlarının uygunsuzluğunun incelenmesinin ardından bu durumların altında yatan kültürel, sosyal, politik, ekonomik, coğrafi ve çevresel nedenlerin altı çizilecektir. Bu araştırma, konutlarda yaşayan İran halkının ev yaşamı için umumi ve özel, yapı içi ve dışı bir ara mekân alanının önemini ve anlamını sorgulamayı hedeflemektedir. Bu tezde balkonların kaybolan canlılığı; kentsel peyzajın ve İran şehirlerinin çehrelerinde solan ögelere dönüşumleri vurgulanmıştır. Bu sebeple balkonların yararsızlığı arkasındaki aşikâr sebeplerin gösterilmesi ve toplum içerisinde balkonların hâlihazırdaki durumunun göz önüne alınması hedeflenmiştir. Ayrıca balkonları evsel binalarda yararlı bir yarı açık alan haline getirecek unsurların kanıtlanması ve bu ögenin insan yaşamındaki elzem rolünün altının çizilmesi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study examines critically the present condition of one of the integral architectural elements; balconies of residential buildings in Iran. Balconies, more than their functional properties serve as a public realm of in-between space, in order to satisfy human physical and psychological needs. Present conditions of the balconies of apartments in Iran-Tehran show that these balconies are consigned to oblivion due to their nonfunctional properties and meaningless presence for their users. Following an overview of the present improper formal and functional conditions of the balconies in Iran-Tehran, the cultural, social, political, economical, geographical and environmental reasons behind them will be underlined. Also the study aims to question the significance and the meaning of a public realm of inbetween space of indoor–outdoor, public –private for the domestic life of the Iranian people in dwellings. In this thesis the matter of losing vitality of balconies and turning to faded components in the urban landscape and the face of the cities in Iran is emphasized. Therefore, demonstrating the explicit reasons behind disutility of balconies and considering the existing condition of balconies in the society is aimed. Also proving the features which can make it a beneficial semi-open space in domestic buildings and highlighting the crucial role of this element in human life will be underlined.