Challenges of implementing lean construction through performance measurement and benchmarking for competitive strategies: A North Cyprus perspective
Rekabet stratejileri için performans ölçümü ve kıyaslama yoluyla yalın inşaatı uygulamanın zorlukları: Bir Kuzey Kıbrıs perspektifi
- Tez No: 781813
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM YİTMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: European University of Lefke
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
İnşaat sektöründeki yüklenici firmalar genelde rekabet düzeyi yüksek bir ortamda çalıştıklarından dolayı performanslarını sürekli olarak geliştirebilme yeteneğine sahip olmalıdırlar. Performans ölçümleri ve karşılaştırmalı ölçütler, rekabet yeteneği kazanmak için yaratılan fırsatlar olarak yapı sektörünün mihenk taşlarıdır. Uygun performans ölçümleri ve yönetim çerçevelerinin gelişimi, uygulanması ve kullanımı organizasyonların en büyük fırsatlarından biridir ve başarılarında önemli bir rol oynamaktadır. Karşılaştırmalı ölçütler, organizasyonun kendi performans eksikliklerini ve fırsatlarını tanımlamasını ve süreçlerin tüm aşamaları için sürekli gelişim programlarının geliştirilmesini sağlar. İnşaat sektörü, performans ölçümü uygulamalarını ve sürekli gelişim yoluyla yalın inşaat kültürünü geliştirmek için karşılaştırmayı benimseyebilir. Yalın inşaatı benimsemiş ölçütleri içeren performans ölçüm sistemlerinin uygulaması proje süreçlerinin sürekli gelişimi için gerçek bir itici güç olabilir. Araştırmanın odak noktası yüklenici firmaların stratejik planlama ve rekabet stratejilerinin yanısıra Kuzey Kıbrıs inşaat sektörünün durumunu da göz önünde bulundurarak performans ölçümleri ve karşılaştırmalı ölçütlerin oluşturulması yoluyla yalın inşaat uygulamasının yarattığı fırsatları ve yalın inşaat uygulamaları konusundaki engelleri azaltmaktadır. Araştırma, geçmiş literatürün gözden geçirilmesi, inşaat proje yöneticileri ile karşılıklı görüşmeleri, bulguları geliştirmek için elde edilen bilgilerin analizini ve bunların Kuzey Kıbrıs inşaat sektöründeki yüklenici firmaların sürekli gelişimi için hedef alınabilecek anahtar strateji konularını sunmak amacıyla genişçe incelenmesini içermektedir. Tez, yüklenicilerin iş süreçlerinin anlaşılmasını, zayıf ve güçlü taraflarının ortaya çıkarılmasını, rakiplerinin anlaşılmasını, en iyi uygulamaların tanımlanmasını ve karşılaştırılmasını yorumlar. Tez, Kuzey Kıbrıs inşaat sektöründeki yüklenici firmaların tümünün stratejilerini ve performanslarını geliştirebilmeleri için kısa dönemde yapılması gerkenleri açıklar. Böylelikle sektörde, inşaat maliyetlerinin düşürülmesi ve verimliliğin arttırılması yönündeki rekabet düzeyi süreklilik sağlamış olacaktır. Performans ölçümleri ve karşılaştırmalı ölçütler, firma yöneticilerine günlük karar alma sürecinde rehber olarak çok değerli geri bildirim sağlarlar. Üst yönetim, iş süreçlerinde bu tür geri bildirimi düzenli kullanarak en olumlu sonuçları alabilecek ve yüklenici firmalar Kuzey Kıbrıs inşaat sektörünün büyüyen ihtiyaçlarını karşılama yolu ile daha rekabetçi hale gelebilecektir.
Özet (Çeviri)
Construction firms often operate in a quite competitive environment, and therefore, they have to be capable of continuously improving their performance. Performance measurement and benchmarking is the cornerstone of challenging construction industry to gain competitive edge. The development, implementation, and use of adequate performance measurement and management frameworks are one of the major challenges confronting organizations and can play an important role in their success. The construction industry can adopt practices of performance measurement and comparison to develop a culture of @lean construction@ through continuous improvement. The implementation of performance measurement systems that include measures adopted to lean construction can be a real driver for continuous improvement of project processes. The research focus is to investigate the opportunities and challenges of the implementation of lean construction through establishing the framework of performance measures and benchmarking implementation considering construction firms@ strategic planning and competitive strategy as well as the conditions for the North Cyprus construction industry to lessen the barriers for lean construction implementation. The research includes review of background literature, interviews with managers on building construction projects, analysis of this information to develop findings, and extending these to present the key strategic issues that could be tarheted for continuous improvement within construction firms in North Cyprus. This Thesis commences on understanding the firms@ own processes and detecting their weaknesses and strengths, understanding their competitors, identifying and comparing the better practices for their own processes. The thesis determines the strategies actions that should be made in the short term to improve performances and helping the North Cyprus construction industry to learn as a whole. This will enhance lowering costs and increasing productivity, resulting in a sustained competitive edge in North Cyprus construction industry. Performance measurement and benchmarking will provide management with invaluable feedback to guide daily decision-making in contracting firms. By regularly using such feedback, management will become more competent by achieving the optimum outcomes in constructional operations and meeting the growing needs of the North Cyprus construction sector.