İnsülin'in tip 2 diabetiklerde plazma eritrosit elektrolit ve asit/baz dengelerine etkisi üzerine çalışmalar
Studies on the effect of insulin of plasma, erythrocytes and platelet electrolytes and acid/ base balances in type 2 diabetics
  1. Tez No: 44196
  2. Yazar: KERİM GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İ. RUHİ TÖRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET InsiJIInln Tip İl Piabetiklerde Plazma Eritrosit ve Tromboslt Elektrolit ve Asit/Baz Dengelerine Etkisi Üzerinde Çalışmalar Bu çalışmada ilk kez insulin tedavisine alınan 36 hastadan, insulin verifrnesinden hemen önce ve tedaviden 48 saat sonra, alınan kan örneklerinde, plazma Na+, K+, Cl\ Pif Ca2+ ve Mg2* değerleri ile total protein ve serum albumin konsantrasyonlan yanında, tümkanda pH, pC02, p02 değerleri, eritrosit içi Na+, K+, Ca2+ ve Mg2* değerleri yanında trombosit Mg2* ve Ca2+“konsantrasyonları belirlenmiştir. Diabet olgularında, insulin verilmesini izleyerek, plazma K+ ve Cf iyonları ile tümken pH ve p02 değerlerinde artışlar gözlenirken, plazma Na+, Ca”, Mg'+ ve Pi, total protein ve serum albumin değerlerinde düşüşler olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Studies on the Effect of Insulin on Plasma, Erythrocytes and Platelets Electrolyte and Acid/Base Balances In Type II Diabetics In this study, blood specimens were taken from a total 36 patients with NIDDM by venipuncture, just before their first insulin injection and 48 hours afterwards. Plasma Na+, K+, CI-, Pi, Ca2+ and Mg2+, total protein and serum albumin concentrations were assessed. Whole blood pH, pC02 and pOa values, intra ceHyHr Na+, K+, Ca2+ and Mg2+ in red blood cells and intracellular Mg2+ and Ca2+ in platelets were determined, also. After insulin treatment plasma K+ and CI-, wholeblood pH and pC02 values were observed to increase, while plasma Na+, Ca2+, Mg2+ and Pi, total protein an-J * uum albumin values were found to decrease.