Tip 2 diyabette plazma ve eritrositlerde krom, çinko, bakır ve magnezyum seviyelerinin açlık kan şekeri, insülin ve hba1c ile karşılaştırılması
Comparison of the levels of chromium, zinc, copper and magnesium in plasma and erythrocytes with fasting blood glucose, insulin and hba1c in type 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 272640
  2. Yazar: ELİF POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR NURİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Diabetes Mellitus insidansı giderek artmaktadır ve buna paralel olarak ilgili araştırmalar da artmaktadır. İnsülin sentezi, salınımı ve etkisi ile ilgili bozukluklar diyabete neden olmaktadır. Diyabetik hastada kan glikoz düzeyi yüksek seyretmektedir. Buna paralel nonenzimatik protein glikasyonu artmakta, HbA1c seviyesi yüksek çıkmaktadır. İnsülin yetmezliği ile gelişen bu gibi oluşumlar diyabetiklerde pek çok patolojiye yol açmaktadır. Diyabet insan organizmasında bulunan miktarları az olmakla beraber, fizyolojik önemleri yüksek olan eser elementleri de etkilemektedir. Bu çalışmada tip 2 diyabette HbA1c, açlık kan şekeri ve insülinin; çinko, bakır, magnezyum ve krom gibi eser elementlerle ilişkisinin ve korelasyonunun incelenmesi amaçlanmıştır.Bu çalışma, 33 tip 2 diyabet tanısı almış ve 33 sağlıklı kontrol grubu olmak üzere toplam 66 kişi üzerinde yürütülmüştür. Hasta ve kontrol grubundan kan örnekleri alınarak HbA1c, insülin, açlık kan şekeri değerleri ile plazma ve eritrositte çinko, bakır, magnezyum ve krom düzeyleri ölçülmüştür. Çinko, bakır, magnezyum ve krom elementlerinin, plazma ve eritrosit seviyeleri atomik absorpsiyon spektrofotometresi ile çalışıldı. Krom elektrotermal, çinko, bakır ve magnezyum alevli atomlaştırma yöntemleri ile analiz edildi.Açlık kan şekeri (p0,05). Krom seviyesi düşük bulundu (p0,05). Eritrosit çinko (p0,05) anlamlı olarak yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Incidence of diabetes mellitus increases gradually and the number of related researches increases then. Defects related to insulin synthesis, release and effect cause diabetes. Blood glucose level sustains to be high in diabetic patient. Therefore, the level of HbA1c is found to be increased once nonenzymatic protein glucation rises. Several pathologies can result from such events developed by insulin deficiency in diabetics. Diabetes can also affect trace elements which have considerable physiological importance even though they are present in human organism at low levels. In this study, it is aimed to investigate correlation and relationship of HbA1c, fasting blood glucose, and insulin levels with zinc, copper, magnesium and chrome levels in type2 diabetes.This study has been carried on 66 subjects in which 33 with type2 diabetes and 33 healthy control group. Blood samples were drawn from patients and control groups for analyzing values of HbA1c, insulin, fasting glucose; zinc, copper, magnesium and chrome levels in plasma and erythrocyte. Plasma and erythrocyte levels of zinc, copper, magnesium and chrome elements were determined using atomic absorption spectrophotometer. Chrome was analyzed by electro-thermal method while zinc, copper and magnesium by flamed atomization method.Fasting glucose (p0.05). Plasma level of chrome was found to be low (p0.05). Values of zinc, magnesium and chrome were significantly low while copper was significantly high in erythrocytes.