Study of rubble mound and caisson type breakwaters by experimental and numerical modelling under extreme waves
Taş dolgu ve keson tıpı dalgakıranların ekstrem dalgalar altında deneysel ve sayısal modelleme ıle çalışılması
- Tez No: 441965
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLİZAR ÖZYURT TARAKÇIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Pek çok kıyı yapısı, uzun dalga ve ya ekstrem dalga koşullarına maruz kalma ihtimali yüksek olan yerlerde inşa edildiği halde bu dalga koşulları dikkate alınmadan tasarlanmaktadır. İki farklı temel kıyı yapısı olan taş dolgu ve keson tipi dalgakıranların belirlenen ekstrem dalga koşulları altındaki performansları araştırılmıştır. Çalışmanın ilk kısmında, rüzgar dalgalarına göre tasarlanmış olan taş dolgu ve keson tipi dalgakıran kesitlerinin ekstrem dalga koşulları altındaki hasar ve yıkılma durumları gözlemlemek amacı ile fiziksel model deneyleri yapılmış ve bu kesitler altı farklı ekstrem dalga koşulu için test edilmiştir. Buna ek olarak, keson tipi dalgakıran kesitindeki beton bloklara etkiyen dalga yüklerini incelemek amacıyla deneylerde blokların ön yüzeyi boyunca basınç ölçümleri alınmıştır. İkinci kısımda, keson tipi dalgakıran kesiti ve deney düzeneği IH-2VOF isimli bir program ile sayısal olarak modellenmiş ve deneylerden ikisinin simulasyonları yapılmıştır. Keson tipi dalgakıran kesitindeki beton blokların ön yüzüne etkiyen yatay basınç değerleri ve alt yüzüne etkiyen kaldırma basıncı değerleri sayısal modelleme yapılarak elde edilmiştir. Son olarak, sayısal modelleme sonuçlarından elde edilen basınç değerleri ile laboratuvar ölçümlerinden elde edilen basınç değerleri iki dalga koşulu için karşılaştırılarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Many coastal structures are designed without considering loads of long waves or extreme waves although they are constructed in areas prone to encounter these waves. Performance of two different types of coastal structures, rubble mound and caisson type breakwaters, is investigated under specified extreme wave conditions. In the first part of the study, laboratory experiments are conducted to observe the damage and failure phenomenon of the two types of breakwaters simultaneously which were designed according to wind waves but tested under six different extreme wave conditions. Pressure measurements along the front surface and bottom surface of the vertical wall in caisson type breakwater are also carried out within the physical model experiments for further investigation about the acting wave forces on the concrete blocks of the caisson breakwater. In the second part, the caisson type breakwater is modeled using a numerical software, IH-2VOF, which is one of the RANS models that can be applied to simulate hydrodynamic conditions around coastal structures. Two cases of the laboratory experiments are simulated by IH-2VOF model and pressure data is obtained from these simulations. Finally, the pressure measurements of laboratory experiments are compared with the results obtained from the numerical model, IH-2VOF and presented for two wave conditions along the front and bottom surfaces of vertical wall in caisson type breakwater.