An embedded spatial statistics toolbox in open source GIS software (uDig)
An embedded spatial statistics toolbox (r techniques) in open source GIS software (uDig)
- Tez No: 441982
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE ŞEBNEM DÜZGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, Information and Records Management, Science and Technology, Engineering Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Mekânsal ve istatistiksel analiz tekniklerinin Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) yazılımlarında daha yaygın kullanılması son yılların ilgi çeken araştırma konularındandır. Fakat hangi tekniklerin, nasıl entegre edileceği konusu halen tartışılmaktadır. Mevcut CBS yazılımları bütün mekânsal ve istatistiksel teknikleri barındırmamaktadır. Bundan dolayı, bu tez çalışması R tekniklerinin uDig GIS yazılımına nasıl entegre edileceğini bir sistematik ve metot ile her iki yazılımın da birbirinden faydalanacağı şekilde sağlamaktadır. Bu amaçla, açık kaynak kodlu ve ücretsiz olan R ve uDig GIS arasında ortak ve basit bir arayüz tasarlanıp geliştirildi. R ve uDig'in sorunsuz çalıştığı Windows platformu, geliştirme ve test amaçlı kullanıldı. Ayrıca entegrasyon, Linux ve Mac işletim sistemlerinde de başarılı bir şekilde çalıştırıldı. Tight entegrasyon metodu ve R Caller derleyicisi iki yazılım arasındaki iletişimi kurmak amacıyla kullanıldı. Kullanılan R teknikleri, R Caller derleyicisi ve tight entegrasyon yöntemi ihtiyaçlara göre yeniden tasarlandı ve kodlandı. 14 tane mekânsal ve 4 tane istatistiksel analiz yöntemi bu tez kapsamında uDig yazılımına entegre edilmesine rağmen; geliştiriciler için Histogram Grafiği tekniğinin nasıl entegre edildiği açıklandı. Bu R tekniği için kullanıcı dostu bir arayüz tasarlanmış, başarılı bir şekilde tez kapsamında belirtilen sistematik ve metodoloji sayesinde uygulanmıştır. Ayırca, Çekirdek Yoğunluğu Tahmin Modeli, K Fonksiyonu ve Xls içe aktarma metotları, entegrasyonun başarılı bir şekilde çalıştığını göstermek amacıyla uygulandı. Sonuç olarak, entegrasyon sistematiği ve metodolojisi uygulanarak; R mekânsal ve istatistiksel teknikleri başarılı bir şekilde uDig yazılımına entegre edilip, son kullanıcılar tarafından test edilmiştir. Geliştiriciler, tavsiye edilen sistematiği ve metodolojiyi uygulayarak ihtiyaç duyulan herhangi bir mekânsal ve istatistiksel R tekniğini uDig GIS yazılımına kolayca entegre edebileceklerdir.
Özet (Çeviri)
It is widely considered that geographic information systems (GIS) should include more spatial data analysis (SDA) techniques. The issues of which techniques should be included and how statistical analysis can be integrated with GIS are still widely debated. However, the typical software does not include all geospatial techniques. In this respect, this thesis focuses on the means to develop a framework which implements R spatial statistical techniques in the uDig GIS so that GIS and spatial statistical analysis can mutually benefit from such an integration. In this respect, this thesis introduces a framework that implements R spatial statistical techniques in the uDig GIS -. For this purpose, a simple interface is designed between two open-source software applications, uDig and the R statistical software package. The platform used here is Windows since the uDig and R compiles and installs smoothly, and they run in Linux and Mac operating system as well. The R techniques, tight integration strategy and RCaller are redesigned with respect to methodology requirements. In conclusion, the integration is successfully implemented and tested by users and developers. There are 14 spatial statistical and four non-geospatial techniques that have been integrated into uDig GIS softwareDevelopers can use proposed the framework to embed any required geospatial technique into uDig easily.