Changing identity: Case of Eskişehir
Değişen kent kimliği: Eskişehir örneği
- Tez No: 441989
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. FUAT GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
Türkiye'deki birçok şehrin tarihi uzun zaman öncesine dayanır. Anadolu'daki çoğu şehir çok katlmanlıdır. İki ya da daha fazla dönemden izler, kalıntılar ya da anıtsal yapılar barındırabilir. Eskişehir de bu çok katmanlı şehirlerden birisidir. Eskişehir, farklı kültürlere ve uygarlıklara, Frigler, Lidyalılar, Roma ve Osmanlı İmparatorluğu gibi, ev sahipliği yapmıştır. Bu tezde, şehir kimliği, kalıcı olan işaretler ve değişimler Eskişehir örneği üzerinden incelenecektir. Bir mekanı diğerlerinden ayıran o yerin kendine özgü karakteristik özelliğidir. Bu açıdan, kültür, toplum, fiziksel bileşenler, ve politik kararların şehrin kimliğinin oluşmasında payı vardır. Şehrin karakteristik özelliklerini incelemek için beş grup belirlenmiştir. Bunlar; fiziksel, tarihi, sosyal, fonksiyonel, ve mekansal yapılardır. Geçmişten gelen değerlerin ayırt edilmesi yerin karakterini anlamaya yardımcı olur, ve buna ek olarak; değişimlerin ve yeni eklenen değerlerin birlikte düşünülmesi bütüncül bir anlayışı sağlar. Son yıllarda Eskişehir'de, çeşitli projeler hayata geçirildi. Bu uygulamalar kentin kimliğini yeniden şekillendirmede büyük öneme sahiptir. Bu tezde esas olarak Eskişehir'in kent kimliği nedir ve zaman içinde ne gibi değişikliklere sahne olmuştur sorularına cevap bulunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, many cities' histories date back to ages ago. Many Anatolian cities are multilayered cities which mean cities can contain two or more different periods' traces, ruins, monuments or parts, and Eskişehir is one of these multilayered cities. The city has been home to many cultures and civilizations, like Phrygians, Lydians, Roman and Ottoman Empires. In this thesis, identity of city will be trying to analyze; the permanent marks and also changes will be searched in the case of Eskişehir. Characteristic singularity makes a place differ from other places. In this respect; culture, society, physical attributes, political decisions have a portion to constitute creation of the identity. Five groups are determined for researching characteristic features of the city. These are physical, historical, social, functional, and spatial structures. Distinguishing values that come from the past help to clarify characteristic features of place and, in addition to this, for understanding as a whole perspective, changes and new added values will be considered together. Various kinds of projects are realized in Eskişehir the last years. These implementations have great importance on re-shaping identity of the city. This thesis is mainly trying to answer the question of; what is the identity of Eskişehir and what kind of changes have occurred in time.