A physiologically accurate mechanical representation of a retrograde nail-bone construct under walking load
Retrograde tipi çivi-kemik yapısının yürüme yükü altında fizyolojik olarak doğru mekanik temsili
  1. Tez No: 327099
  2. Yazar: RIZA BAYOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. FETHİ OKYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İntramedüler çiviler kemik uzatma operasyonlarında ve uzun kemiklerin kırık tedavilerindegeçerli bir alternatif olmuştur. Kırılmış/kesilmiş uzuvun çivi ile kararlı bir hale getirilmesiyle,oluşan yapı sağlıklı uzuvun yük taşıma fonksiyonunu üstlenir.Bu cihazların tasarımperformansı kriterlerini oluştururken, vücut dışında gerçekleştirilen deney koşulları (vücutiçindeki durumu bir kenara bırakarak) yaygın olarak kabul edilmektedir.Fakat, uzuvuzatma ve kırık iyileşme süresince rapor edilen vücut içindeki cihaz bozulmaları, yenimodelleme değerlendirmelerini gerekli kılmaktadır.Bu tez çalışmasında, intramedülerçivilerin çeşitli operasyon aşamalarında maruz kaldığı mekanik durumların teşhiş edilmesi vesonlu elemanlar ortamında bu cihazların mekanik davranışlarının daha gerçekçi bir şekildeincelenmesi amaçlandı. Bu amaçla, tezin ilk kısmında, uzuv uzatma sonucu oluşan yükler(SFM)--bu yükler kemik-implant yapısını kalça eklemi temas kuvvetinden (PFM) tamamenfarklı bir duruma soktuğu için--benzetildi. Yükleme tipinin sabitleyici vidalar vasıtasıylayük aktarımı üzerine olan etkisi iki farklı yükleme modu için (SFM ve PFM) karşılaştırıldı.Tezin ikinci kısmında, diafizyel bölgede kırık içeren retrograde tipi çivi takılmış ve doğaluyluk kemiklerinin davranışları yürüyüş evresinin en yüksek kalça eklem temas kuvvetininoluştuğu anda incelenmiştir. Farklı sınır koşulları ve yükleme konfigürasyonlarının yapınınmekanik davranışı üzerine olan etkisi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Intramedullary (IM) nails have become a viable alternative in bone-distraction operationsand treatments of long bone fractures. Upon stabilization of the fractured/dissected limb viathe nail, the resulting construct accommodates the load bearing function of the otherwisehealthy limb. In establishing design performance targets for these devices, in vitro testconditions are widely accepted leaving the in vivo conditions aside. However, in vivo devicefailures reported in both lengthening and fracture healing periods necessitate novel modelingconsiderations. In this thesis, it was aimed to identify mechanical conditions which IM nailsare exposed to during distinct operational stages, and to predict the mechanical response ofthese devices more accurately in a finite element environment. In this regard, loads arisingin limb distraction (SFM) was simulated in the first part of the study, as this brings the bone-implant construct to a totally different regime than the hip-joint contact force (PFM). Theeffect of loading type on load transmission paths through the locking pins was comparedfor two distinct loading modes, namely, SFM and PFM. In the second part of the thesis,the response of retrograde type intramedullary nail-implanted femur with a diaphyseal mid-fracture as well as the intact femur were investigated at the instance of maximum hip contactforce of a gait cycle. The effect of different boundary and loading configurations on themechanical behavior of the construct were identified.