A proposed model for understanding the impacts of climate change on tangible cultural heritage
İklim değişikliğinin somut kültürel miras üzerindeki etkilerini anlamak için bir model oluşturulması
- Tez No: 441994
- Danışmanlar: PROF. DR. SOOFIA TAHIRA ELIAS ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 387
Özet
İklim değişikliğinin somut kültürel miras üzerinde 21. yüzyılda giderek artan etkileri kayıplara neden olan en önemli tehditlerden biri olarak son zamanlarda tanınmıştır. Dolayısıyla, iklim parametrelerindeki değişikliklerden kaynaklanan etkiler üzerinde yapılan çalışmalar göreli olarak oldukça yeni kabul edilebilir. Bu nedenle, bu çalışma iklim değişikliğinin somut kültürel miras üzerinde oluşturması beklenen etkileri kapsamında yapılan mevcut çalışmaları içererek, iklim değişikliğinin fiziksel, kimyasal ve biyolojik bozulma mekanizmalarını nasıl etkileyeceği ve hangi geleneksel yapı malzemesinin nasıl etkileneceği hususlarında yapılan öngörüleri sunmaktadır. Bu kapsamda, kültürel miras alanında çalışan uzmanlara rehberlik edebilecek metodolojik bir yaklaşım tasarlanmıştır. Türkiye'deki tarihi yapıların envanteri ile“Noah's Ark”isimli projenin çıktıları olan ve öngörülen değişikliklerin malzeme bozulma mekanizmaları üzerindeki etkilerini gösteren haritalar olmak üzere farklı veri tabanları ArcGIS 10 programı yardımıyla bir araya getirilmiş ve kesişim haritaları üretilmiştir. Bu haritalar, Türkiye açısından değerlendirilerek içinde bulunduğumuz yüzyıl içerisinde değişmesi öngörülen farklı bozulma mekanizmaları açısından risk altında bulunan ve somut kültürel miras açısından zengin olan şehirler belirlenmiştir. Bursa - Muradiye Külliyesi çalışma alanı olarak tespit edildikten sonra kültürel miras haritası oluşturulmuştur. Daha sonra, belirlenen iklim istasyonlarından belirlenen zaman serisi için elde edilen iklim verileri yeniden sınıflandırılmış ve trend analizleri yapılmıştır. Ayrıca, seçilen malzemeler ile sıcaklık ve bağıl nem kombinasyonundan oluşan limit değerler için kültürel miras - iklim haritaları ArcGIS 10 programı kullanılarak üretilmiştir. Bu haritalar, etkin olan bozulma mekanizmalarının risk seviyesi açısından değerlendirilmiştir. Daha sonra, külliyede bulunan yapıların bakım onarım çalışmalarını içeren arşiv kayıtları toplanmış olup, en son yapılan rölöve çizimlerinden ise çeşitli bozulma türlerinin yüzey alanları hesaplanmıştır. Ayrıca, gözlem tekniği ile alanda veri toplanarak yapıların fotoğrafları çekilmiştir. Son aşamada, diğer aşamalarda elde edilenler bir araya getirilerek, devam eden sorunlar ile bu sorunların iklim parametreleri ve daha önce yapılan onarımlar arasındaki ilişkiler çerçevesinde değerlendirilmiştir. Sonuç olarak Bursa'daki tarihi çevre ve dolayısıyla Türkiye'nin somut kültürel mirasının değişen iklim parametrelerinden kaynaklanan olumsuz koşullarla karşı karşıya kalmakta olduğu ortaya konulmuştur. Bu nedenle, bu çalışmada kısa, orta ve uzun vadede gerçekleştirilecek olan yönetim stratejilerinin iklim değişikliğinin somut kültürel miras üzerindeki olumsuz etkilerini dikkate alacak şekilde yeniden değerlendirilmeleri için model oluşturulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing influence of climate change on tangible cultural heritage in the 21st century has been recently recognized as one of the main threats to cultural heritage. Therefore, studies dwelling on the anticipated impacts of changes in the climate parameters are relatively new. This study covers the current debate on the anticipated impacts of climate change on tangible heritage. It presents a forecast on how climate change may affect physical, chemical and biological deterioration mechanisms and which traditional materials of construction may be affected and in what way. Thus, a methodological approach was proposed in an effort to guide heritage professionals in view of climate change. To this end, different databases including the inventory of the historic buildings in Turkey and the projection maps, which are the outcomes of Noah's Ark Project and show the anticipated changes in the amplification mechanisms, were gathered by employing ArcGIS 10 software. The overlay maps were produced and evaluated from the perspective of Turkey to determine the cities, which are likely to be under the risk of different deterioration mechanisms that were anticipated to change over the century, and are rich in cultural heritage assets. After determining the case study area as Bursa, Muradiye Complex, the heritage map was produced and then the climate data series of the selected weather stations and periods were obtained. These data series were reclassified to make a trend analysis. Besides, heritage-climate risk maps were produced by employing ArcGIS10 software according to the selected materials and threshold combinations of temperature and relative humidity values. These maps were evaluated to understand the risk level of prevalent deterioration mechanisms. Then, archival records on the remediation processes to address defects of the buildings in the complex were gathered. The latest survey drawings of the buildings were used to calculate the surface areas of various deterioration types. Moreover, a field survey based on observations was conducted and photos were taken. At the last stage, the findings were compared with each other to interpret the prolonged defects and their relationship with climate parameters and/or inaccurate repairs. The study reveals that the historic environment in Bursa and so the cultural heritage of Turkey have been facing particular threats derived from changing climate parameters. Therefore, the aim is to provide a model to reevaluate short, medium, and long term strategies to manage the effects of these threats to render tangible heritage more resilient in the time of climate change.