Use of probability hypothesis density filter for human activity recognition insan hareket algılama için olasılıksal hipotez yoğunluk filtresi kullanımı
- Tez No: 442009
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE BOZDAĞI AKAR, PROF. DR. MÜBECCEL DEMİREKLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tez, GMPHD tabanlı olasılıksal grup takibi ile insan hareketi algılama konusunu adreslemektedir. Önerilen çözüm, probleme sıralı ve durumsal bir şekilde yaklaşmaya dayanmaktadır. Öncelikle, Harris Corner Detector(HCD) tekniği kullanılarak video görüntülerindeki özellik setleri elde edilmektedir. Bunu takiben elde edilen özellik kümeleri üzerinde son yıllarda popüler olan Gaussian Mixture Probability Hypothesis Density (GMPHD) Filtresi uygulanmaktadr. GMPHD Fitresi çıktısından farklılık yaratan bilgiler çıkarılmakta ve bu bilgiler ile hem insan vücudunun farklı bölümleri ile ilişkili hem de tüm vücudu temsil eden algılama özellikleri çıkarılmaktadır. Bu özellikler her bir özellik için oluşturulan Hidden Markov Modellerini(HMM) beslemekte ve optimal HMM'lerin seçimi ile alglama sonucu oluşturulmaktadır. Önerilen çözümün başarım KTH Araştırma Projeleri Veri Tabanı ve tez kapsamında çekilmiş insanın sabit bir objenin arkasından geçtiği durumlardaki videolarda gösterilmiş ve sonuçlar doğru bir şekilde tanımlanmış videoların yüzdesi olarak sunulmaktadır. Aynı deneyler KTH veritabanında, önerilen algoritmanın takip adımında KLT kullanılarak da gerçekleştirilmiş ve tanıma yüzdeleri çıkarılmıştır. Ayrıca literatürde bulunan yüksek performanslı bir algoritma ile bu videolar üzerinden karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses a Gaussian Mixture Probability Hypothesis Density (GMPHD) based probabilistic group tracking approach to human action recognition problem. First of all, feature set of the video images denoted as observations are obtained by applying Harris Corner Detector(HCD) technique following a GMPHD lter, which is a state-of-the-art target tracking method. Discriminative information is extracted from the output of the GM-PHD lter and using these, recognition features are constructed related to dierent body segments and the whole body. An unique Hidden Markov Model(HMM) belonging to each feature is fed by these information and recognition is performed by selecting optimal HMM's. The performance of the proposed approach is shown on the videos in KTH Research Project Database and custom videos including occlusion scenarios. The results are presented as the percentage of the correctly recognized videos. Same experiments on KTH database are performed for KLT tracker instead of GMPHD in the proposed approach. In addition, a comparison is made for an algorithm in the literature for the custom videos. The results shown that proposed approach has comparable performance on KTH database and is better in handling occlusion scenarios.