An experimental investigation for improvement of sands using microbially induced calcium carbonate precipitation
Kumların iyileştirilmesi amaçlı mikrobiyolojik tabanlı kalsiyum karbonat çökelmesinin deneysel araştırması
  1. Tez No: 442028
  2. Yazar: YILMAZ EMRE SARIÇİÇEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR PEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Geoteknik Mühendisliğinde, kumların iyileştirilmesi için, çevresel koşullar, ekonomik uygunluk ve uygulamadaki kolaylıklar düşünülerek önerilen yenilikçi yöntemler sürekli olarak gelişme göstermektedir. Bu bağlamda sürdürülebilirlik kısıtları göz önünde tutularak, maliyeti düşürmek ve sahada güvenle uygulamak amacıyla birçok yöntem önerilmiştir. Bunların arasında, biyoloji bilimine dayanan, Mikrobiyolojik Tabanlı Kalsiyum Karbonat Çökelmesi (MTKÇ) sonucu zemin iyileştirme, özgün bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılan araştırmalar MTKÇ tabanlı, çeşitli bakteriler ve zeminler kullanılarak yapılan birçok başarılı uygulamayı göstermektedir. Bu çalışma, başarısıyla bilinen MTKÇ yönteminin oluşum özelliklerini, daha önceden çok defa araştırılmış olan bir bakteri olan Sporosarcina pasteurii (ATCC 11859) ile nispeten oldukça az araştırılmış Bacillus licheniformis (ATCC 14580)'in kalsiyum karbonat çökeltme yetenekleri karşılaştırılarak, ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu amaçla iki farklı kum, çökelme davranışını gözlemlemek adına şırıngalar kullanılarak ve sonrasında serbest basınç deneyleri ile test edilmiştir. Çalışmada ayrıca kumların göreli sıkılıkları, bakteri besinlerinin madde yoğunlukları, besleme sayısı ve süresi gibi çeşitli değişkenler araştırılmıştır. Mukavemette görülen iyileşmeler aynı zamanda X-ışını saçılımı, taramalı elektron mikroskobu ve enerji dağılımı X-ışını spektroskopisi gibi ileri teknikler de kullanılarak araştırılmıştır. Elde edilen başarılı sonuçlar, MKTÇ'ye bağlı olarak ortaya çıkan birçok soruyu cevaplamıştır. Bununla beraber, bu çalışma, ileride yapılacak çalışmalar için yeni ufuklar açacaktır.
Özet (Çeviri)
The development of innovative solutions to improve the engineering characteristics of sands becomes an emerging field of Geotechnical Engineering, as the environmental aspects, the economic feasibility and application practicability are concerned. In this scope, many improvement methods have been proposed to satisfy sustainability constraints, to reduce the overall the cost of construction and to be applied safely in the field. Among those, the use of biological means as derived from the nature gets popular which generally works through the process called Microbially Induced Calcium Carbonate Precipitation (MICP). Research studies indicate successful application of MICP based improvement using various types of bacteria and on several soils. Given the proven performance of MICP, this study aims to examine the MICP process thoroughly by comparing the calcium carbonate precipitation ability of widely studied bacteria, i.e., Sporosarcina pasteurii (ATCC 11859) and relatively under-recognized bacteria, i.e., Bacillus licheniformis (ATCC 14580) to outline the formation characteristics. For this purpose, two different sands are tested for observing precipitation behavior using syringes and then with a series of unconfined compression tests. Furthermore, various factors such as relative density of sands, concentration of substances for nutrition of bacteria, treatment numbers and durations are examined. The improvement in the strength characteristics of these soils are also interpreted with the use of sophisticated techniques such as X-ray diffraction, scanning electron microscopy and energy dispersive X-ray spectroscopy. Successful results of this study highlight many questions regarding MICP application in sands. With that, this study opens new horizons for future works.