Detection of antimicrobial effect of silver nanowires embedded in poly lactic acid (PLA) and filter paper on pathogenic bacteria
Polilaktik asit filmlerine ve filtre kağıtlarına tutturulmuş gümüş nanotellerin antimikrobiyal etkilerinin belirlenmesi
- Tez No: 442079
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM SOYER, DOÇ. DR. HÜSNÜ EMRAH ÜNALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yakın zamanda geliştirilmiş gümüş nanoteller; günümüzde güneş panel hücresi, kıyafet, dokunmatik ekran ve kaplamalarda kullanılmaktadır. Gümüşün antibakteriyel özelliklerinden biri olan mikroorganizmanın kendini yenileyebilme özelliğini bozmasından dolayı antimikrobiyal ajan olarak kullanılan gümüş, gıda paketlemesi alanında yeni keşiflerin yapıldığı bir materyaldir. Bu çalışmada filtrasyon kâğıdı ve polilaktik asit gümüş nanotelin özelliklerini gözlemleyeceğimiz ana paketleme ürünleri olarak kullanılmıştır. Bu çalışmanın amacı gümüş nanotellerin gram negatif ve gram pozitif bakteriler üzerindeki antimikrobiyal etkileri Disk Difüzyon, Canlı Bakteri Sayımı ve üzerinde değişimler yapılmış ISO-Plastikler-Plastik Yüzeyler Üzerinde Antibakteriyel Hareketliliğin Ölçümü metotlarını kullanarak belirlemektir. Disk difüzyon metoduyla filtrasyon kâğıtları çevresinde gram negatif bakterilerde 8-11 mm ve gram pozitif bakterilerde 8-14 mm boyutlarında inhibisyon bölgeleri gözlemlenmiştir. Fakat bu metotla yapılan polilaktik asit örneklerinin çevresinde herhangi bir temiz bölge gözlenmemiştir. Gümüş nanoteller antimikrobiyal ajan olarak polilaktik asit içerisindekine kıyasla, filtre kâğıtlarında daha etkili olmuşlardır. Bu sonuçların ışığında gümüş nanotellerin antimikrobiyal etkisine ilişkin daha net bir görüş edinilmiştir. Edinimler doğrultusunda gümüş nanotellerin gıdayla direk teması olmayan bir paketleme tasarımında kullanılabileceği düşünülmektedir. Antimikrobiyal aktiviteye sahip olduğu için gümüş nanoteller gıda sektöründe gelecek vaat eden bir ambalaj malzemesi olabilir.
Özet (Çeviri)
The use of silver nanowires (Ag NWs), newly developed nanomaterials, have been demonstrated in prototypes devices such as solar cells, touch screens and light emitting diodes. Although silver nanoparticles have been used as an antimicrobial agent due to their disrupting effect on proliferation of microorganisms, testing Ag NWs in this field is the virgin side of the food packaging design. In this study antimicrobial effect of Ag NWs embedded in filter paper (FP) and polylactic acid (PLA) were investigated. The aim of this study was to determine the antimicrobial effects of silver nanowires using Disk Diffusion method (DD), Viable Bacteria Count (VBC) and modified version of ISO Plastic-Measurement of antibacterial activity on plastic surfaces on both gram negative and gram positive bacteria. By disk diffusion method (DD), we observed 8-11 mm clear zone on gram negative, 8-14 mm on gram positive bacteria using Ag NWs embedded in FP. On the other hand, no clear zone formation was observed for Ag NWs embedded in PLA and no antimicrobial growth underneath. Results obtained herein gave a clear understanding of the antimicrobial effect of Ag NWs, contact packaging material that can be used in food industry. Ag NWs are highly promising to be used in packaging applications with no direct contact with food.