Failure analysis of tapered composite structures under tensile loading
Değişken kesitli kompozit yapıların çekme yükü altında hasar analizi
  1. Tez No: 442086
  2. Yazar: OZAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL LEVEND PARNAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Ön tasarım değişkenlerinin değişken kesitli kompozit yapıların çekme yükü altındaki performansına etkisinin araştırılması amacıyla üç boyutlu sonlu elemanlar ile modelleme yaklaşımı kullanılmıştır. Düzlem içi hasarlar için İlerlemeli Hasar Algoritması ile birlikte Hashin hasar kriterleri, düzlem dışı hasar modellemesi için ise Yapışkan Bölge Yöntemi kullanılmıştır. Modelleme yaklaşımı literatürden edinilmiş deneysel bir çalışma ile karşılaştırılarak doğrulanmıştır. Doğrulanmış modelleme yöntemi farklı tasarım değişkenlerinin değişken kesitli kompozit serimin çekme yükü altındaki kopma direncine etkisini belirlemek üzere kullanılmıştır. Pek çok farklı ön tasarım değişkeni için sonlu elemanlar modelleri oluşturulmuş ve bu değişkenlerin yarattığı değişimler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
A three dimensional finite element modeling approach is used to evaluate the effects of preliminary design variables on the performance of tapered composite laminates under tensile loading. Hashin failure criteria combined with a progressive failure algorithm is used for in-plane failure mechanisms and cohesive zone method is used for out-of-plane failures. The modeling approach is validated by a comparison with experimental results from literature. The validated model is used to examine various design variables in terms of their effect on the ultimate tensile strength of the tapered laminate. Finite element models are created for several preliminary design variables and their effects are discussed.