HEPG2 karaciğer kanseri hücre hattında 12/15 Lipoksijenaz inhibitörünün FHOD1/IRF2 üzerine etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of 12/15 lipoxygenase inhibitor on FHOD1/IRF2 in HEPG2 liver cancer cell line
  1. Tez No: 956424
  2. Yazar: MAHYM NOBATOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ŞENTÜRK, DOÇ. DR. FATİH KAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Hepatoselüler karsinom, dünya genelinde kanser kaynaklı ölümlerin en sık rastlanan türlerinden biridir ve mevcut tedavi yöntemlerinin yetersizliği, yeni terapötik ajanların geliştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu tez çalışmasında, 12/15-lipoksijenaz inhibitörü olan LoxBlock-1'in, karaciğer kanseri modeli olarak yaygın şekilde kullanılan HepG2 hücre hattındaki biyolojik etkileri değerlendirilmiştir. Çalışmanın temel amacı, LoxBlock-1'in, hücre iskeleti düzenlenmesinde görev alan FHOD1 (Formin homoloji 2 bölgesi içeren 1) ve bağışıklık yanıtlarını düzenleyen IRF2 (İnterferon Düzenleyici Faktör 2) genlerinin ekspresyon düzeyleri üzerindeki etkilerini belirlemektir. Hücre canlılığı üzerindeki etkiler, MTT testi ile değerlendirilmiş; 2, 10 ve 20 µM dozlarında LoxBlock-1 uygulanarak doz bağımlı yanıtlar analiz edilmiştir. Gen ekspresyon düzeyleri Gerçek Zamanlı PCR (Polimeraz Zincir Reaksiyonu) ile incelenmiş ve biyokimyasal analizlerle doğrulanmıştır. Sonuçlar, LoxBlock-1'in dozlara bağlı olarak HepG2 hücrelerinde proliferasyonu anlamlı şekilde azalttığını göstermiştir. Özellikle 10 ve 20 µM dozlarında hem FHOD1 hem de IRF2 genlerinin mRNA düzeylerinde belirgin düşüş gözlemlenmiş, protein düzeyleri de tedaviye yanıt olarak azalmış ve etkinin doza bağımlı olduğu saptanmıştır. Elde edilen bulgular, LoxBlock-1'in hem iskeletsel yeniden yapılanmada rol oynayan hem de immün yanıtları düzenleyen genlerin ekspresyonunu baskılayarak karaciğer tümör hücreleri üzerinde potansiyel antitümör etkiler oluşturabileceğini göstermektedir. Bu çalışma, 12/15-lipoksijenaz inhibitörlerinin HCC tedavisinde değerlendirilmesi gereken hedefler arasında yer alabileceğini ortaya koymakta olup, ileri mekanistik araştırmalara zemin hazırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Hepatocellular carcinoma is among the most prevalent causes of cancer-related deaths worldwide, and the limited effectiveness of current treatment options necessitates the development of new therapeutic approaches. This thesis aims to investigate the biological effects of LoxBlock-1, a 12/15-lipoxygenase inhibitor, on the HepG2 liver cancer cell line, which serves as a widely used in vitro model for hepatocellular carcinoma. The main objective of the study is to evaluate the influence of LoxBlock-1 on the expression levels of FHOD1 (Formin homology 2 domain containing 1), a protein involved in cytoskeletal organization, and IRF2 (Interferon Regulatory Factor 2), a transcription factor associated with immune response regulation. The effects on cell viability were evaluated using the MTT assay; dose-dependent responses were analyzed by applying LoxBlock-1 at concentrations of 2, 10, and 20 µM. Gene expression levels were examined by Real-Time PCR (Polymerase Chain Reaction) and validated with biochemical analyses. The results showed that LoxBlock-1 significantly reduced proliferation in HepG2 cells in a dose-dependent manner. Notably, at 10 and 20 µM doses, a marked decrease was observed in the mRNA levels of both FHOD1 and IRF2 genes, while protein levels of these genes also decreased in response to treatment, confirming a dose-dependent effect. These findings suggest that LoxBlock-1 may exert potential antitumor effects by downregulating genes associated with cytoskeletal dynamics and inflammatory pathways in liver cancer cells. The results contribute to a better understanding of the molecular mechanisms involved in HCC and highlight the therapeutic potential of lipoxygenase inhibitors, encouraging further detailed mechanistic studies.