Determination of tunnel support systems of Belkahve (İzmir) Tunnel with empirical and numerical methods
Belkahve (İzmir) tünelinin destek sistemlerinin ampirik ve sayısal yöntemlerle belirlenmesi
- Tez No: 442113
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 311
Özet
Bu çalışmada, Manisa-İzmir Otoyolu üzerinde bulunan, uzunluğu 1650 m. ve genişliği 16m. olan Belkahve tünelinin, jeolojik ve jeoteknik özelliklerini belirleyip, bu bağlamda, uygun destek sistemleri seçip, sayısal analizler ile sağlamasının yapılması amaçlanmıştır. Kireçtaşı ve şist, tünel güzergâhı boyunca görülen hâkim birimlerdir. Kaya kütlesinin sınıflandırılması için RMR, Q ve NATM kaya sınıflamaları kullanılmıştır. Uygun destek sistemlerinin belirlenmesi, bu kaya sınıflamaları aracılığı ile yapılmıştır. Belirlenen destek sistemlerinin stabilitesi, tünel güzergâhı boyunca 7 ayrı kesitte 2-boyutlu sonlu elemanlar analizi kullanılarak kontrol edilmiştir. RMR, Q ve NATM kaya sınıflamaları ışığında belirlenen ana destek sistemleri için, 4-6 m. boyunda 1-1,5 m. aralıklı bulon,10-30 cm. kalınlığında püskürtme beton ve gerektiğinde kullanılacak olan çelik iksa önerilmiştir. Ek olarak, sayısal analiz yapılarak, tünel güzergâhının değişik kesitlerinde ve tünel giriş çıkış portal bölgelerinde deformasyonlar kontrol edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, destek sistemleri uygulandıktan sonra oluşan deformasyonlar kabul edilebilir mertebelerde olup, portal bölgelerinde herhangi bir şev duraylılık problemi beklenmemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, determining the geological and geotechnical characteristics of the Belkhave tunnel with a length of 1650 m and width of 16 m along Manisa-İzmir Highway, selecting the appropriate support system and verifying with numerical modeling are aimed. Limestone and schist are the main lithologies along the Belkahve tunnel. RMR, Q and NATM classification systems are used to classify the rock mass. Appropriate support systems are determined by using these classification methods. In order to verify the determined support systems, 2D finite element analyses are performed to check the stabilities of seven sections through the tunnel route. The primary support systems determined according to RMR, Q and NATM and 4-6 m long bolt with intervals of 1-1.5 m, 10-30 cm shotcrete, steel sets wherever required are recommended. Moreover, numerical analyses are used to check the deformation at different sections of the tunnel and stabilities of the tunnel portals. Based on the analyses performed, tunnel deformations are found to be acceptable with the applied supports, and no slope failure is expected for the portals.