Large strain and small-scale biaxial testing of sheet metals
Metal levhaların büyük gerinimlerde ve küçük ölçeklerde iki eksenli testi
  1. Tez No: 442114
  2. Yazar: YADİGAR SEYMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERT EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Hafif alaşımlar ve gelişmiş çelikler başta olmak üzere metal levhalar, mikroyapısal özelliklerine ve gerinim yönlerine göre şekillendirme davranışı gösterdiğinden, bu malzemelerin küçük ölçekli ve çok eksenli testleri önem kazanmaktadır. Bu çalışmada büyük ölçekli standart testlere alternatif olarak, artı şeklindeki küçük numunelerin kullanıldığı, iki eksenli çekme aparatı geliştirilmiştir. Kompakt ve taşınabilir olan bu aparat, düz bir yüzeyde anlık gerinim ölçümü yapmak için özel bir optik mikroskop ve yüksek çözünürlüklü dijital görüntüleme ekipmanı içermektedir. İki eksenli çekme testlerinde yaygın olarak görülen küçük gerinimler ve erken kopma problemi; numune tasarımı geliştirilerek, üretim basamakları ve numune yüzeyi kontrol edilerek çözülmüştür. Gerinim analizleri, numune merkezindeki büyük gerinimler ve kırılmaya neden olan bir mekanizma ortaya çıkarmıştır. Bu mekanizma, numune üzerinde bölgesel boyun vermeyi engellemekte ve kopmaya kadar iki eksenli çekme koşulu altında deformasyona imkan vermektedir.Numune malzemesi olan Al 6061 T6 alaşımının gerinim sertleşme katsayısı ile test sonrası elde edilen etkin gerinim değerleri normalize edildiğinde bu değerin (ε ̅/n=3), bu malzemenin hem iki eksenli hem de diğer standart testlerde elde edilen değerlerini aştığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Small-scale and multi-axial testing of sheet metals, particularly of lightweight alloys and advanced high strength steels (AHSS) are becoming important as these materials exhibit forming behavior sensitive to their unique microstructural features and strain paths. As an alternative to large-scale standard tests, in this study, a novel biaxial tensile test apparatus for miniature cruciform samples is introduced. The compact and portable apparatus includes a custom-built optical microscope and high-resolution digital imaging and correlation equipment for in-plane and in-situ strain measurements at the microstructure scale. The small strain and premature fracture problems common to the cruciform tests are solved by optimizing the sample design and by meticulously controlling the manufacturing steps and surface finish. Strain analyses reveal a key mechanism responsible for large strains and fracture at the center. This mechanism suppresses the local neck formation and allows uniform deformation under equibiaxial conditions until fracture. When normalized with the strain hardening exponent of the sample material (Al 6061-T6), the effective strain value before fracture, , surpasses the reported values for similar materials tested by cruciform and standard methods.