Using learning to rank for a top-n recommendation system in tv domain
Tv alanında bir ilk-n öneri sistemi için sıralama öğreniminin kullanılması
- Tez No: 442115
- Danışmanlar: PROF. DR. FEHİME NİHAN ÇİÇEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, sıralama öğrenimi yöntemleri kullanılarak televizyon alanında bir ilk-N öneri sistemi sunulmuştur. Önerilen sistemin tasarım, geliştirme ve değerlendirmesi detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Geleneksel öneri sistemlerinde kullanılan nesnelerin puanlanmasının aksine, TV kullanıcılarına ilgiye göre sıralanmış öneri nesnelerinin listesi sunulmuştur. Bunun yanı sıra sıralama modelinin oluşturulması için kullanılan yol tabanlı özellikler detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Kullanılan bu özellikler işbirlikçi, içerik tabanlı ve bağlam duyarlı öneri sistemini mümkün kılmaktadır. Ayrıca, bazı en gelişkin nokta bazlı, ikili bazlı ve liste bazlı olarak gruplandırılmış sıralama öğrenimi algoritmaları, sıralama modelinin oluşturulmasında denenmiştir. Böylece, temel bir öğrenme kullanmayan yöntem ile sıralama öğrenimi kullanan yöntem karşılaştırılmış ve sıralama öğrenimi kullanılan modelin daha iyi performans gösterdiği sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a top-N recommendation system in TV domain is proposed using learning to rank. The design, development and evaluation of the proposed recommender system are described in detail. Instead of calculating rating score of items like in conventional recommender systems, the ranked recommendation item list is presented to TV users. Moreover, path-based features which are used to build ranking model is explained in detail. These features provide collaborative filtering, content-based filtering and context aware recommendation system. Furthermore, some state of the art learning to rank approaches from each category called as pointwise, pairwise and listwise have been experimented to generate a ranking model. Then a baseline which does not use any learning are compared with the one using learning to rank algorithm. It is shown that the model constructed with learning to rank algorithm gives better results.